Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odczytanie zeznań świadka ze względu na niedającą się usunąć przeszkodę

Odczytanie na rozprawie zeznań świadka (art. 391 k.p.k.)

Nie stanowi obrazy art. 337 § 1 k.p.k. [art. 391 § 1 k.p.k. ] odczytanie, mimo braku zgody którejkolwiek ze stron, zeznań świadka pokrzywdzonego przestępstwem, który z powodu złego stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego, zwłaszcza spowodowanego przestępstwem, i realnej możliwości pogorszenia się tego na skutek przeżyć związanych ze stawianiem się przed sądem, nie może stawić się w celu złożenia zeznań. Ta właśnie realna możliwość może stanowić "nie dającą się usunąć przeszkodę" w rozumieniu art. 337 § 1 k.p.k. [art. 391 § 1 k.p.k. ] uprawniającą do odczytania zeznań złożonych w postępowaniu przygotowawczym.

Wyrok SN z dnia 4 listopada 1988 r., IV KR 291/88

Standard: 39226 (pełna treść orzeczenia)

Brak możliwości - mimo podjęcia przez sąd odpowiednich czynności - ustalenia aktualnego miejsca pobytu świadka przesłuchanego w postępowaniu przygotowawczym i w związku z tym brak możliwości doręczenia mu wezwania nie uzasadniają przekazania sprawy prokuratorowi. W takiej sytuacji sąd powinien postąpić w myśl art. 337 § 1 k.p.k. [art. 391 § 1 k.k.] albo podjąć jeszcze dalsze próby ustalenia miejsca pobytu świadka.

Nakazanie prokuratorowi kontynuowania prób ustalenia miejsca pobytu świadka nie było uzasadnione, gdyż prokurator - jak trafnie podnosi się w zażaleniu - nie dysponował w tym zakresie innymi (lepszymi) możliwościami i środkami niż sąd.

Postanowienie SN z dnia 30 sierpnia 1983 r., Z 145/83

Standard: 39701 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.