Sprzedawanie, podawanie lub spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy (art. 44 u.w.t.p.a.)
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; przepisy karne (art. 43 - 47 u.w.t.p.a)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Za teren zakładu pracy pracowników lasów państwowych, o którym mowa jest w art. 44 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.), należy uznać także ściśle wyznaczony obszar leśny w czasie wykonywania na nim określonej i zorganizowanej przez przedsiębiorstwo lasów państwowych pracy, podlegającej nadzorowi służbowemu.
Uchwała SN z dnia 22 grudnia 1988 r., VI KZP 16/88
Standard: 39194 (pełna treść orzeczenia)
Artykuł 44 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.), łącząc odpowiedzialność karną wymienionych w tym przepisie osób ze sprzedawaniem, podawaniem lub spożywaniem napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy, nie wyjaśnia znaczenia tego pojęcia. Także inne przepisy cytowanej ustawy, a zwłaszcza art. 14 ust. 1 pkt 2 i art. 16, posługując się zwrotem "na terenie zakładu pracy", nie zawierają w tym względzie żadnych wskazówek interpretacyjnych. W rozważaniach zatem nad sformułowaniem "teren zakładu pracy" sięgnąć należy do przepisów kodeksu pracy.
Artykuł 3 k.p., definiując pojęcie "zakład pracy", stanowi, że jest nim: "(...) jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności zakładem pracy jest przedsiębiorstwo państwowe, urząd lub inna państwowa jednostkach organizacyjna, spółdzielnia, organizacja społeczna". W znaczeniu przedmiotowym "zakład pracy" oznacza zorganizowaną i samodzielną jednostkę organizacyjną, składającą się zarówno z elementów materialnych (budynki, urządzenia techniczne, środki transportowe), jak i osobowych (załoga zakładu).
działalność agenta prowadzona jest z upoważnienia konkretnego zakładu pracy i pod jego szyldem, nie zaś w imieniu własnym.
Na tle cytowanych przepisów uznać należy, że placówka agencyjna stanowi część terenu zakładu pracy, skoro rozciąga się na nią działalność organizacyjna i kontrolna zleceniodawcy będącego zakładem pracy. W zależności od warunków umowy placówka agencyjna może być także częścią terenu zakładu w sensie materialnym (port. § 2 załącznika do uchwały), w każdym razie działanie agencyjne placówki "w imieniu zleceniodawcy" oznacza także ekonomiczne powiązania tej placówki z jednostką macierzystą, nawet przy znacznej samodzielności pracy agenta.
Przedstawione argumenty uzasadniają pogląd, że usługowy punkt agencyjny (jedno - lub wieloosobowy) wchodzi w skład pojęcia "teren zakładu pracy"
Uchwała SN z dnia 26 lutego 1988 r., VI KZP 40/87
Standard: 39295 (pełna treść orzeczenia)