Spełnienie świadczenia bezgotówkowego

Wygaśnięcie zobowiązania

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Problem określenia chwili spełnienia świadczenia z wykorzystaniem obrotu bezgotówkowego w orzecznictwie pojawił się w odniesieniu do dwóch zasadniczych sytuacji: spełnienia świadczenia przez dłużnika w ramach łączącego strony stosunku obligacyjnego oraz uiszczenia opłaty sądowej.

Co do pierwszej sytuacji przyjmuje się, że spełnienie świadczenia bezgotówkowego następuje w dniu uznania rachunku bankowego wierzyciela, chyba że strony stosunku zobowiązaniowego postanowiły inaczej (uchwała SN z dnia 4 stycznia 1995 r., III CZP 164/94), jeżeli zaś prowadzona już jest egzekucja mająca na celu zaspokojenie wierzyciela, to spełnienie świadczenia na rzecz wierzyciela następuje w chwili uznania rachunku bankowego komornika (wyrok SN z dnia 6 lipca 1999 r., II CKN 394/98).

W odniesieniu do uiszczania opłat sądowych stanowisko orzecznictwa jest nieco odmienne, gdyż przyjmuje się, że dla dochowania terminu do uiszczenia opłaty decydująca jest data złożenia polecenia przelewu w banku, a nie data uznania rachunku bankowego właściwego sądu. Dokonuje się jedynie zastrzeżenia, że taki skutek można przypisać udzielonemu zleceniu jedynie wówczas, gdy jest ono wykonalne, tzn. gdy zleceniodawca miał w chwili składania polecenia przelewu odpowiednie środki pozwalające na zrealizowanie zlecenia (por. m.in. postanowienie SN z dnia 15 lutego 2000 r., III CKN 1077/99, uz. uchwały SN z dnia 25 czerwca 2003 r., III CZP 28/03).

Postanowienie SN z dnia 5 maja 2005 r., IV CK 4/05

Standard: 39114 (pełna treść orzeczenia)

Datą uiszczenia opłaty sądowej w drodze przelewu bankowego dokonanego w banku zagranicznym – w sytuacji, w której rachunek bankowy właściwego sądu został uznany kwotą tej opłaty przez bank krajowy, będący bankiem korespondentem banku zagranicznego – jest data otrzymania przez bank krajowy polecenia rozliczeniowego, przekazanego przez bank zagraniczny celem realizacji polecenia przelewu.

Uchwała SN z dnia 25 czerwca 2003 r., III CZP 28/03

Standard: 39116 (pełna treść orzeczenia)

W razie przesłania pocztą opłaconego pisma procesowego datą uiszczenia opłaty nie jest data skasowania znaku opłaty sądowej, lecz data nadania przesyłki.

Postanowienie SN z dnia 15 lutego 2000 r., III CKN 1077/99

Standard: 39117 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39115 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 554 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44731 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.