Postanowienie z dnia 2000-02-15 sygn. III CKN 1077/99

Numer BOS: 970561
Data orzeczenia: 2000-02-15
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt III CKN 1077/99

Postanowienie z dnia 15 lutego 2000 r.

W razie przesłania pocztą opłaconego pisma procesowego datą uiszczenia opłaty nie jest data skasowania znaku opłaty sądowej, lecz data nadania przesyłki.

Przewodniczący: Sędzia SN Marian Kocon

Sędziowie SN: Helena Ciepła, Lech Walentynowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2000 r. sprawy z wniosku Leszka F. z udziałem Jana D., Stanisławy D., Heleny T., Karoliny F. o stwierdzenie nabycia spadku i zabezpieczenie spadku, na skutek kasacji Jana D. od postanowienia Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 16 lipca 1999 r.,

postanowił uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 16 lipca 1999 r. Sąd Okręgowy w Lublinie odrzucił - na podstawie art. 17 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz. 110 ze zm.) - apelację uczestnika postępowania Jana D. złożoną od postanowienia Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej z dnia 21 kwietnia 1999 r. Sąd drugiej instancji stwierdził, że termin do wniesienia apelacji upłynął w dniu 12 maja 1999 r. Została ona natomiast wniesiona przez pełnomocnika będącego adwokatem dnia 13 maja 1999 r. i podlegała opłacie stałej, którą uiszczono dopiero 20 maja 1999 r.

Uczestnik postępowania wniósł w kasacji o uchylenie tego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Skarżący zarzucił naruszenie art. 17 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i art. 373 k.p.c., a ponadto niewyjaśnienie istotnych okoliczności dotyczących daty uiszczenia opłaty od apelacji oraz sprzeczność ustaleń co do daty złożenia apelacji. Uczestnik twierdził, że znak opłaty sądowej o nominale 20 zł został naklejony na piśmie apelacyjnym jeszcze przed jego nadaniem w urzędzie pocztowym w dniu 12 maja 1999 r.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Termin do wniesienia apelacji upływał w dniu 12 maja 1999 r. Sąd Okręgowy ustalił, że złożenie apelacji nastąpiło dnia 13 maja 1999 r. (data prezentaty), jednakże pominął oczywisty fakt wniesienia tego środka odwoławczego za pośrednictwem poczty w dniu 12 maja 1999 r. (por. adnotację na prezentacje oraz datę stempla pocztowego na kopercie). Zgodnie z unormowaniem zamieszczonym w art. 165 § 2 k.p.c. należy więc przyjąć, że apelacja Jana D. została złożona w ustawowym terminie (art. 369 § 2 k.p.c.).

Drugim zagadnieniem jest data uiszczenia przez skarżącego wpisu od apelacji. Wpis ten został uiszczony znakiem opłaty sądowej o nominale 20 zł oraz skasowany z zaznaczeniem daty "20 maj 1999 r.". W świetle twierdzeń uczestnika postępowania, nie zakwestionowanych przed Sądem Rejonowym (por. zarządzenie przewodniczącego Wydziału Cywilnego), nie można określić daty, w której nastąpiło uiszczenie opłaty. Nie rozstrzygają tego problemu przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 1981 r. w sprawie sposobu uiszczenia opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 21, poz. 107). Wynika z nich tylko tyle, że znak opłaty sądowej nakleja się na piśmie podlegającym opłacie, a kasuje go upoważniony pracownik lub sędzia - możliwie niezwłocznie - z zaznaczeniem sumy opłaty i daty skasowania (§ 1, § 2 ust. 1 i 4, § 4 i § 5). Data uiszczenia opłaty częstokroć nie pokrywa się z datą jej skasowania. Celem czynności kasującej nie jest dokumentowanie daty uiszczenia opłaty, lecz zaliczenie jej na potrzeby określonej sprawy oraz uniemożliwienie powtórnego wykorzystania znaku opłaty. Data czynności kasującej określałaby datę złożenia opłaty (naklejenia jej znaków) tylko wówczas, gdyby obie te czynności nastąpiły równocześnie. Jeżeli naklejenie znaku opłaty sądowej na piśmie podlegającym opłacie nastąpi przed wpływem go do sądu, to datą uiszczenia opłaty będzie data oddania pisma procesowego w urzędzie pocztowym (art. 165 § 2 k.p.c.) lub złożenia go w sądzie (§ 12 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 lutego 1988 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, Dz. Urz. Ministerstwa Sprawiedliwości Nr 2, poz. 6 ze zm.).

Adnotacja na tytułowej stronie apelacji uczestnika dowodzi, że naklejony tam znak opłaty apelacyjnej został skasowany w dniu 20 maja 1999 r. Pozostają jednak wątpliwości co do daty uiszczenia opłaty (naklejenia jej znaku o nominale 20 zł). Sąd Okręgowy przedwcześnie, z pominięciem uzyskania informacji od osoby dokonującej czynności kasującej, rozstrzygnął o dacie uiszczenia wpisu od apelacji, dlatego należało uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania (art. 393[13] § 1 k.p.c.).

OSNC 2000 r., Nr 9, poz. 162

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.