Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Naruszenie miru na szkodę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej

Naruszenie miru domowego (art. 193 k.k.)

Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1990 r. - V KZP 33/89 wyjaśniająca, iż "pokrzywdzonym przestępstwem, o którym stanowi art. 171 § 1 k.k. może być także osoba prawna, instytucja państwowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej", została podjęta in abstracto, co nie wyklucza, że w konkretnej sprawie sąd orzekający nie może stwierdzić, iż ze względu na niezrealizowanie przez sprawcę materialnego elementu czynu, tj. jego społecznego niebezpieczeństwa, sprawca taki nie popełnił przestępstwa określonego w art. 171 § 1 k.k.

Nie ulega wątpliwości, że oskarżeni nie opuścili szkoły wbrew żądania jej dyrektora. W kwestii tej rewidujący zarzucił, że oskarżeni nie opuszczając pomieszczeń szkolnych nie popełnili przestępstwa określonego w art. 171 § 1 k.k., ponieważ przedmiotem ochrony prawnej tego przepisu jest szeroko pojęty, tradycyjnie nazywany "mir domowy", co powoduje, że przestępstwo określone w tym przepisie może być zwrócone jedynie przeciwko dobru osoby fizycznej, a nie przeciwko urządzeniom służącym instytucjom państwowym lub społecznym.

W związku z powyższym poglądem godzi się zauważyć, że był on przeważający w literaturze w czasie, kiedy byli sądzeni oskarżeni oraz gdy była wnoszona rewizja nadzwyczajna w tej sprawie (marzec 1990 r.). Jednakże Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 13 marca 1990 r. stwierdził, że sprawca dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 171 § 1 k.k., także wtedy, gdy nie opuszcza miejsca, o jakim mowa w tym przepisie, wbrew żądaniu osoby fizycznej, będącej organem uprawnionym do działania w imieniu osoby prawnej, instytucji państwowej lub społecznej. W świetle zatem powyższej uchwały dyrektor szkoły, jako osoba fizyczna, jest organem uprawnionym do działania w imieniu tej szkoły i ten, kto nie opuszcza pomieszczeń szkolnych wbrew żądaniu dyrektora szkoły, może być uznany za sprawcę przestępstwa określonego w art. 171 § 1 k.k.

Z zebranych dowodów wynika, że oskarżeni księża pozostali w budynku szkolnym na życzenie i wyraźną prośbę prowadzącej akcję protestacyjną młodzieży, wznoszącej pod adresem wychodzących ze szkoły księży okrzyki: "nie opuszczajcie nas, zostańcie z nami". To właśnie takie wołanie zadecydowało, że oskarżeni księża, nauczający w punktach katechetycznych religii młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w W. postanowili z młodzieżą tą pozostać i nie zastosowali się do polecenia dyrektora szkoły co do jej opuszczenia. Oskarżeni byli duchownymi - i jak to słusznie podkreślono w rewizji nadzwyczajnej - ich powinności w określonych sytuacjach są oczywiste oraz wynikają z ich powołania i etyki chrześcijańskiej. Tego rodzaju zachowanie, jakie zademonstrowali oskarżeni księża, było już znane powszechnie z okresu lat 1980-1981, kiedy to księża pozostawali w zakładach pracy ze strajkującymi robotnikami, aby wykonywać wśród nich posługi kapłańskie. Nie inaczej też zachowali się oskarżeni Marek Ł. i Andrzej W. Obaj też wyjaśnili, że spełniali w szkole jedynie rolę duszpasterską i że przebywanie z młodzieżą było obowiązkiem sumienia, w związku z czym, gdyby sytuacja się powtórzyła, zachowaliby się tak samo.

Wobec zatem zaistnienia wręcz potrzeby pozostania oskarżonych księży z młodzieżą, która podjęła akcję protestacyjną przeciwko zdjęciu przez dyrekcję szkoły zawieszonych przez młodzież w klasach szkolnych krzyży, nie sposób jest przypisać oskarżonym, że w tej sytuacji, nie stosując się do polecenia dyrektora szkoły co do jej opuszczenia, zrealizowali oni materialny element czynu, a zatem, że czyn ich był społecznie niebezpieczny, jak tego wymaga definicja przestępstwa zawarta w art. 1 k.k.

Wyrok SN z dnia 3 grudnia 1991 r., V KRN 84/90

Standard: 38846 (pełna treść orzeczenia)

Pokrzywdzonym przestępstwem, o którym stanowi art. 171 § 1 k.k. [art. 193 k.k.], może być także osoba prawna, instytucja państwowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej, jeżeli wdarcie się do miejsca określonego w tym przepisie lub nieopuszczenie takiego miejsca nastąpiło wbrew żądaniu osoby fizycznej, będącej organem uprawnionym do działania w imieniu osoby prawnej, instytucji państwowej lub społecznej.

Uchwała SN z dnia 13 marca 1990 r., V KZP 33/89

Standard: 39097 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.