Przyjęcie przez sprzedawcę przedpłaty w wysokości odpowiadającej cenie sprzedaży
Cena w umowie sprzedaży (art. 536 - 541 k.c.)
Przedwstępną umową jest jedynie umowa, przez którą strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy, określając istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta (art. 389 k.c.). Tymczasem wspomniana umowa zawierała wszystkie elementy umowy sprzedaży (art. 535 § 1 k.c.), określając przedmiot sprzedaży, datę jego wydania kupującemu i cenę już w całości zapłaconą. W umowie nie wspomniano nawet o tym, że strony dopiero w przyszłości zawrą umowę sprzedaży ani nie wskazano terminu, w ciągu którego ma być ona zawarta. Do uznania, że wspomniana umowa jest umową sprzedaży, a nie umową przedwstępną, nie stanowi przeszkody okoliczność, że w umowie tej dokonaną przez powoda wpłatę kwoty 10.500 zł nazwano "przedpłatą", gdyż - jak to Sąd Najwyższy wyjaśnił w uchwale z dnia 26 października 1984 r. III CZP 64/84 - przyjęcie przez sprzedawcę "przedpłaty" na towar w wysokości odpowiadającej jego cenie w dacie przyjęcia tej "przedpłaty" stanowi zawarcie umowy sprzedaży, a nie tylko umowy przedwstępnej, jeżeli w dokumencie potwierdzającym dokonanie przedpłaty określono termin odbioru towaru, a sprzedawca nie zastrzegł, że odbiór towaru nastąpi według ceny z daty odbioru, czego w tej umowie nie zastrzeżono.
Wyrok SN z dnia 20 lutego 1986 r., III CRN 443/85
Standard: 37537 (pełna treść orzeczenia)
Przyjęcie przez sprzedawcę przedpłaty na przyczepę campingową w wysokości odpowiadającej jej cenie w dacie przyjęcia przedpłaty stanowi zawarcie umowy kupna-sprzedaży, a nie tylko zawarcia umowy przedwstępnej, jeżeli w dokumencie potwierdzającym dokonanie przedpłaty określono termin odbioru przyczepy campingowej, a sprzedawca nie zastrzegł, że odbiór jej nastąpi według ceny z daty odbioru.
Porozumienia w przedmiocie przedpłat mogą być stosownie do okoliczności i treści złożonych oświadczeń woli kontrahentów traktowane jako umowy przedwstępne (art. 389 k.c.). Inaczej jednak przedstawia się sprawa, jeżeli w przyjęciu przedpłaty (w odpowiednim dokumencie) sprzedawca nie zastrzegł, że obowiązywać będzie cena z dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży, a oprócz tego sprzedawca w odpowiedniej formie określił termin odbioru - jak w tym wypadku - przyczepy campingowej. Tego rodzaju porozumienia umowne należy zakwalifikować jako definitywnie zawartą umowę kupna-sprzedaży. Dla jej skuteczności nie jest już wymagane dopełnienie żadnych czynności prawnych, poza oczywiście wydaniem umówionego przedmiotu. Cena bowiem i termin wykonania umowy o ściśle określonym przedmiocie zostały już w ostateczny sposób ustalone.
Uchwała SN z dnia 26 października 1984 r., III CZP 64/84
Standard: 37536 (pełna treść orzeczenia)