Dziecko jako uczestnik postępowania w sprawie o zezwolenie na dokonanie czynności (art. 583 k.p.c.)
Uczestnictwo małoletnich w postępowaniach opiekuńczych (art. 573 k.p.c.) Zezwolenie sądu na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (art. 101 § 3 k.r.o.)
Stosownie do treści art. 583 k.p.c. zezwolenie na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka sąd opiekuńczy udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego. Takie uregulowanie ustawowe oznacza, że dziecko nie jest uczestnikiem postępowania w tej sprawie.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały całej Izby Cywilnej III CZP 101/71 z dnia 26 stycznia 1973 r. wyjaśnił, że art. 573 k.p.c. nie ustanawia generalnej zasady, iż osoba małoletnia jest uczestnikiem postępowania w każdej sprawie opiekuńczej, która jej dotyczy. W uchwale tej Sąd Najwyższy przyjął, że ze względu na specyfikę tych spraw dziecko nie jest uczestnikiem postępowania w sprawach o pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz w sprawach o odebranie dziecka. Według zawartego w uchwale stanowiska małoletni ma pozycję uczestnika postępowania przed sądem opiekuńczym tylko wtedy, gdy wynika to ze szczególnego przepisu ustawy (np. art. 118 § 1, czy art. 89 § 2 k.r.o.).
Ani z treści art. 101 k.r.o., ani z treści art. 583 k.p.c. nie wynikają, dla dziecka uprawnienia do bycia uczestnikiem postępowania w sprawie o zezwolenie na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu jego majątkiem.
Oznacza to, że rozpoznanie sprawy niniejszej tylko z udziałem rodziców małoletniej było z punktu widzenia procesowego prawidłowe.
Postanowienie SN z dnia 11 lutego 1997 r., II CKN 90/96
Standard: 36840 (pełna treść orzeczenia)