Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powaga rzeczy osądzonej wyroku w sprawie wytoczonej przez prokuratora (art. 58 k.p.c.)

Dochodzenie roszczenia majątkowego wynikającego z przestępstwa (art. 12 k.p.c.) Prokurator w procesie cywilnym (art. 7 i art.. 55 – 60 k.p.c.) Powaga rzeczy osądzonej (art. 366 k.p.c.; art. 199 § 1 pkt 2 i art. 379 pkt 3 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 58 k.p.c., wyrok prawomocny zapadły w sprawie wytoczonej przez prokuratora ma powagę rzeczy osądzonej pomiędzy stroną, na rzecz której prokurator wytoczył powództwo, a stroną przeciwną. Jednakże w sprawach o roszczenia majątkowe prawomocne rozstrzygnięcie sprawy nie pozbawia strony zainteresowanej, która nie brała udziału w sporze, możności dochodzenia swoich roszczeń w całości lub w tej części, w której nie zostały zasądzone.

W uchwale z dnia 18 lutego 1976 r., III CZP 3/76 Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli osoba, na której rzecz prokurator wytoczył w postępowaniu karnym powództwo adhezyjne, nie wstąpiła do sprawy - mimo że brała udział w postępowaniu karnym jako oskarżyciel posiłkowy i powództwo prokuratora popierała w rozmiarze zgłoszonym w pozwie jako odszkodowanie częściowe - to prawomocne zasądzenie w wyroku skazującym na rzecz tej osoby kwoty żądanej w pozwie prokuratora z tytułu zadośćuczynienia pieniężnego, nie pozbawia jej możności dochodzenia wyższego zadośćuczynienia w odrębnym procesie.

Podobne stanowisko zostało wyrażone wcześniej w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1971 r., III CRN 521/70. W orzeczeniach tych wskazano na odmienność sytuacji prawnej oskarżyciela posiłkowego i powoda. Udział w postępowaniu karnym w charakterze oskarżyciela posiłkowego nie jest tożsamy z braniem przez niego udziału w sprawie w charakterze powoda w sprawie z powództwa adhezyjnego prokuratora.

Uchwała SN z dnia 3 grudnia 2021 r., III CZP 84/20

Standard: 59174 (pełna treść orzeczenia)

Prawomocność materialna co do zasady odnosi się do stron, z tym że w wypadkach przewidzianych w ustawie orzeczenie może wiązać także inne osoby. Przykładami takiej rozszerzonej prawomocności są wyroki wydane w sprawach, w których dochodzi do podstawienia procesowego, np. art. 58, art. 62 § 1 i art. 63[4] w związku z art. 58 k.p.c.

Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2012 r., II CSK 143/12

Standard: 36401 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36395

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36394

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.