Wezwanie pełnomocnika do uiszczenia opłaty od apelacji wniesionej przez mocodawcę
Oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia; braki fiskalne odwołania (art. 368 § 2 k.p.c. i art. art. 398[21] k.p.c)
Wniesienie rewizji przez samą stronę nie uchyla obowiązku wezwania jej pełnomocnika do uiszczenia należnego wpisu.
Stosownie do art. 133 § 3 zdanie pierwsze k.p.c. - także wezwanie do uiszczenia wpisu należnego od rewizji wniesionej przez pozwanego należało doręczyć jego pełnomocnikowi procesowemu. Obowiązku tego - choć tak błędnie przyjmują w praktyce niektóre sądy - nie uchylało złożenie rewizji przez pozwanego, a nie jego pełnomocnika. Równocześnie bowiem nie wypowiedział on udzielonego pełnomocnictwa procesowego.
Podzielić trzeba zatem pogląd wyrażony w uzasadnieniu powołanej w rewizji nadzwyczajnej uchwały Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 1981 r. IV PZP 3/81, że wprawdzie nie narusza prawa praktyka stosowana w niektórych sądach równoczesnego kierowania wezwań do uiszczenia opłat sądowych i do samej strony i do jej pełnomocnika, jednakże nie może to mieć wpływu na liczenie biegu terminu od daty doręczenia wezwania pełnomocnikowi, a nie stronie.
Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 1994 r., I CRN 209/93
Standard: 34860 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli pełnomocnik procesowy strony działa w ramach pełnomocnictwa ogólnego w rozumieniu przepisu art. 91 k.p.c., doręczenie mu wezwania do uiszczenia opłaty sądowej od rewizji jest skuteczne także w sytuacji, gdy ten pełnomocnik w pozwie wskazał, aby wezwanie do uiszczenia opłat kierować wprost do samej strony.
Stosownie do przepisu art. 91 k.p.c. ogólne pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, a więc również umocowanie do odbierania - ze skutkiem w stosunku do strony - wszelkich pism i wezwań sądowych, nie wyłączając wezwań do uiszczenia przewidzianych przez prawo opłat sądowych. Żaden z obowiązujących przepisów prawa nie dopuszcza możliwości ograniczenia tak rozumianego zakresu pełnomocnictwa w drodze jednostronnego oświadczenia pełnomocnika, nawet jeżeli oświadczenie to zostanie złożone wobec sądu. Sam pełnomocnik procesowy więc nie może skutecznie uchylić się od obowiązku przyjęcia skierowanego do niego przez sąd wezwania do uiszczenia opłaty sądowej, związanej z podejmowanymi przez pełnomocnika czynnościami procesowymi.
Uchwała SN z dnia 23 listopada 1981 r., IV PZP 3/81
Standard: 34861 (pełna treść orzeczenia)