Zwrot sprawy prokuratorowi przed skierowaniem sprawy na rozprawę (art. 354 k.p.k.)
Umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy (art. 324 i art. 354 k.p.k.)
Z samego tylko faktu usytuowania art. 354 k.p.k. poza rozdziałem 40 nie wynika wcale, że do sprawy zawisłej w sądzie w wyniku złożenia wniosku nie mają zastosowania przepisy dopuszczające możliwość zwrotu sprawy prokuratorowi jeszcze przed skierowaniem sprawy na rozprawę. Odmienny pogląd zmuszałby do przyjęcia założenia niekonsekwencji i dysfunkcjonalności postanowień ustawodawcy w odniesieniu do tego rodzaju skargi. Także ta skarga może być wniesiona tylko po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego, a jej wniesienie wszczyna postępowanie sądowe, którego przedmiotem jest rozstrzygnięcie w kwestii popełnienia czynu zabronionego oraz ewentualnych skutkach tego ustalenia dla sprawcy.
Wniosek prokuratora nie zastępuje wprawdzie aktu oskarżenia (kodeks postępowania karnego nie nadaje mu takiego charakteru, jak czyni to w wypadku wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego), niemniej jednak zasadnicze znaczenie w ocenie charakteru tej skargi ma - dla rozważanej tu kwestii - fakt, iż skarga jest wyrazem przekonania organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego i zmierza do ustalenia tego przez sąd.
Dla oceny dopuszczalności zwrotu sprawy do postępowania przygotowawczego nie jest istotne "jaki dokument procesowy jest podstawą przekazania sprawy do sądu”, lecz fakt, że "zwrot dotyczy sprawy, która wpłynęła do sądu w celu rozstrzygnięcia o procesie".
Uchwała SN z dnia 25 października 2000 r., I KZP 24/00
Standard: 34775 (pełna treść orzeczenia)
W postępowaniu w przedmiocie środka zabezpieczającego nie jest możliwe dokonanie zwrotu sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego.
Uchwała SN z dnia 25 października 1995 r., I KZP 32/95
Standard: 43131 (pełna treść orzeczenia)