Oznaczenie przedsiębiorcy w piśmie procesowym - osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (art. 126 k.p.c.)
Warunki formalne pisma procesowego (art 126 k.p.c.) Przedsiębiorca; działalność gospodarcza (art. 43[1] k.c.)
Występujący przeciwko spółce cywilnej pracownik powinien w pozwie wskazać jako stronę pozwaną nie tylko spółkę, ale także wszystkich wspólników.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 12 lipca 2019 r., III AUa 2110/18
Standard: 56809 (pełna treść orzeczenia)
ozwana jest bowiem osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, a zatem stosownie do utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego, a także przepisów dotyczących tej działalności, nie może być oznaczona przez wskazanie firmy, jaką się posługuje. W uchwale z dnia 18 grudnia 1992 r. III CZP 152/92 Sąd Najwyższy wskazał, że zdolność sądową także w postępowaniu przed sądem gospodarczym ma osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a nie nazwa (firma). W postanowieniu z dnia 26 stycznia 1993 r. sygn. akt II CRN 74/92 stwierdzono, że pozew skierowany przeciwko takiej osobie powinien wskazywać jej miejsce zamieszkania. Jest tak nawet wówczas, gdy - jak przyjął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 stycznia 1995 r. III CZP 148/94 - dopuszczalne byłoby wytoczenie powództwa przed sąd, w okręgu którego znajduje się miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.
Oznaczenie, jakiego rodzaju lub w jakiej formie ("zakładzie") prowadzona jest przez osobę fizyczną działalność gospodarcza, może mieć w stosunkach zakresu prawa cywilnego (w tym postępowaniu w sprawach cywilnych) jedynie znaczenie posiłkowe i może być uznane za dopuszczalne-obok jej imienia i nazwiska- jedynie dla podkreślenia, że żądanie jest skierowane przeciwko niej, jako podmiotowi gospodarczemu i wiąże się z prowadzeniem przez nią tej działalności w konkretnej formie (np.: sklep określonej branży noszący odpowiednią nazwę, hurtownia określonych towarów, zakład usługowy lub przedsiębiorstwo budowlane).
Oznacza to, że - nie funkcjonująca pod określoną nazwą hurtownia, a - konkretna, prowadząca w jej ramach działalność gospodarczą osoba fizyczna powinna być eksponowana jako strona i od niej powinna być zasądzona dochodzona w sprawie należność.
Wyrok SN z dnia 7 maja 1996 r., II CRN 54/96
Standard: 33280 (pełna treść orzeczenia)