Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Właściwość w zakresie nadania klauzuli przeciwko małżonkowi tytułowi pochodzącemu od sądu (art. 781 § 1 k.p.c.)

Właściwość sądu do nadania klauzuli wykonalności (art. 781 k.p.c.)

Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika nadaje sąd wskazany w art. 781 § 1 k.p.c.

W określonych ustawą sytuacjach tytuł egzekucyjny zostaje nadany również przeciwko osobie nie będącej dłużnikiem. Na mocy art. 787 § 1 k.p.c. klauzulę wykonalności nadaje się przeciwko małżonkowi dłużnika, ograniczając jedynie jego odpowiedzialność do majątku objętego wspólnością majątkową. Postępowanie to pozostaje jednak postępowaniem klauzulowym, gdyż jego rezultatem jest stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do egzekucji. Mimo bowiem istnienia różnic w określeniu klauzuli wykonalności (co podkreśla się w literaturze), istotnym elementem tej klauzuli jest stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do egzekucji (por. art. 783 § 1 k.p.c.; tak też SN w uzasadnieniu orzeczenia z dnia 9 listopada 1994 r. III CZP 143/94). Postępowanie takie pozostaje postępowaniem klauzulowym. Przepisem wskazującym sąd, który nadaje klauzulę wykonalności, pozostaje art. 781 k.p.c., a z uwagi na fakt, że chodzi o tytuł egzekucyjny pochodzący od sądu - § 1 tego artykułu.

Artykuł 781 § 1 k.p.c. został sformułowany jednoznacznie. W przepisie tym wskazany został sąd nadający klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu, niezależnie od tego, czy chodzi o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikowi, czy też o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Jak już wywiedziono, art. 781 k.p.c. jest przepisem szczególnym, zawierającym wyczerpujące uregulowanie, wyłączające stosowanie innych przepisów, w tym art. 758 k.p.c. 

Uchwała SN z dnia 5 stycznia 1999 r., III CZP 54/98

Standard: 33202 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.