Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Właściwość w sprawach o roszczenia majątkowe przeciwko przedsiębiorcy (art. 33 k.p.c.)

Właściwość przemienna (art. 31 - 37[2] k.p.c.)

Powództwo o roszczenie majątkowe skierowane przeciwko osobie fizycznej prowadzącej ewidencjonowaną działalność gospodarczą, związane z tą działalnością, wytoczyć można przed sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce prowadzenia tej działalności (zakład).

Prawo wyboru sądu według właściwości przemiennej (art. 33 k.p.c.) przy dochodzeniu roszczenia majątkowego przeciwko podmiotowi gospodarczemu będącemu osobą fizyczną i prowadzącemu ewidencjonowaną działalność gospodarczą w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, nie ma wpływu na inne kwestie dotyczące pozwanego, a w szczególności na ocenę jego zdolności sądowej. Zdolność tę mieć będzie wyłącznie wspomniana osoba fizyczna, jak to już kilkakrotnie wyjaśniał Sąd Najwyższy, m.in. w uchwale z dnia 18 grudnia 1992 r., do której nawiązał Sąd Wojewódzki. Ta zatem osoba powinna być pozwaną przed sądem i do niej będą miały zastosowanie wszystkie wymagane procedury, które dotyczą pozwanych będących osobami fizycznymi, a w szczególności przepisy dotyczące oznaczenia w pozwie pozwanego i jego miejsca zamieszkania (art. 126 § 2 k.p.c.) oraz przepisy o doręczaniu pism sądowych pozwanemu będącemu osobą fizyczną, na co zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 stycznia 1993 r. II CR 74/92

Uchwała SN z dnia 4 stycznia 1995 r., III CZP 148/94

Standard: 33277 (pełna treść orzeczenia)

Przeciwko bankowi (osobie prawnej), prowadzącemu działalność na obszarze całego Państwa, można wytoczyć powództwo o roszczenie majątkowe według siedziby oddziału wojewódzkiego, z którego działalnością wiąże się dochodzone roszczenie (art. 31 i 33 k.p.c.).

Postanowienie SN z dnia 17 kwietnia 1986 r., II CZ 41/86

Standard: 32498 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.