Warunki formalne pozwu w postępowaniu nakazowym
Postępowanie nakazowe; wniosek o nakaz zapłaty (art. 484 [1] k.p.c.)
Dołączenie do pozwu odpisów dokumentów prywatnych, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez radcę prawnego, nie uzasadnia wydania nakazu zapłaty na podstawie art. 485 § 1 k.p.c. Niedołączenie oryginałów dokumentów powoduje rozpoznanie sprawy w trybie zwykłym.
Uchwała SN z dnia 25 czerwca 1998 r., III CZP 16/98
Standard: 32246 (pełna treść orzeczenia)
W postępowaniu nakazowym znajdują zastosowanie przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące prawidłowego oznaczania w pozwie i orzeczeniu sądowym (art. 325 w zw. z art. 126 § 1 pkt 1 k.p.c., obowiązujące w zwykłym postępowaniu. Nie można także wykluczyć zastosowania art. 130 k.p.c. w sytuacji, gdy wskazane w pozwie oznaczenie strony wykazuje braki formalne w tym trybie, możliwe do usunięcia.
W wypadku, gdy strona powodowa nie dołączyła do pozwu dokumentów potwierdzających, że pozwany jest właścicielem przedsiębiorstwa, przewodniczący może ją wezwać do ich przedłożenia w trybie art. 208 § 1 pkt 5 k.p.c., bez zagrożenia zastosowaniem rygorów.
Rozbieżność między oznaczeniem strony w pozwie, zawierającym wniosek o wydanie nakazu zapłaty, a dołączonymi do niego dokumentami, mającymi uzasadniać, że dochodzone roszczenie jest w całości udowodnione, wyłącza wydanie nakazu zapłaty przed wyjaśnieniem i usunięciem tej rozbieżności.
Wyrok SN z dnia 16 maja 1995 r., II CRN 34/95
Standard: 32245 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34847