Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność powództwa o eksmisję byłego małżonka z lokalu, gdy sąd orzekł o wydaniu lokalu uprawnionemu współmałżonkowi

Małżeńskie prawo mieszkaniowe

Nie jest dopuszczalne powództwo o eksmisję byłego małżonka z lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy w prawomocnym postanowieniu o podziale majątku wspólnego sąd orzekł o opuszczeniu mieszkania przez tego małżonka i wydaniu lokalu uprawnionemu współmałżonkowi.

Zamieszczone w postanowieniu o podział majątku wspólnego orzeczenie nakazujące drugiemu małżonkowi opuszczenie mieszkania zwalnia uczestników od konieczności prowadzenia oddzielnego procesu o wydanie rzeczy lub lokalu i likwiduje przyczynę ewentualnych przyszłych sporów.

Analogiczne stanowisko zostało zawarte w uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej z dnia 13 stycznia 1978 r. III CZP 30/77. W szczególności w tezie X Sąd Najwyższy m. in. stwierdził, że orzeczenie o wspólnym mieszkaniu rozwodzących się małżonków należy zredagować w sposób uwzględniający jego wykonanie w chwili egzekucji, przy czym prawomocne rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu stron podlega egzekucji w trybie art. 1046 k.p.c. W uzasadnieniu tej tezy m.in. podkreśla się, że w tych wszystkich wypadkach, w których w wyniku orzeczenia o wspólnym mieszkaniu stron jeden z małżonków obowiązany jest wydać drugiemu z małżonków wspólne mieszkanie lub jego oznaczoną w sentencji wyroku część, należy orzec również o obowiązku wydania, stosując odpowiedni - w drodze analogii - przepis art. 624 k.p.c. 

Uchwała SN z dnia 13 marca 1985 r., III CZP 4/85

Standard: 32207 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.