Związek przyczynowy szkody wywołanej wzrostem cen
Adekwatny związek przyczynowy (art. 361 § 1 k.c.)
Jeżeli szkoda polegająca na konieczności poniesienia wyższych kosztów remontu domu jest następstwem powszechnie znanego procesu wzrostu cen, to między tą szkodą a niewykonaniem remontu w umówionym wcześniej terminie istnieje normalny, w rozumieniu zasady przyczynowości adekwatnej (art. 361 § 1 k.c.), związek przyczynowy.
W wyroku SN z dnia 16.VI.1976 r. sygn. akt II CR 174/76 wyrażona została na tle stanu faktycznego z lat 1969-1971 teza, że szkoda spowodowana podwyższeniem cen materiałów budowlanych nie należy do normalnych następstw zwłoki w budowie domu (art. 361 § 1 k.c.). Teza ta była aktualna w sytuacji z lat 1968-1971, a więc kiedy to nie występował jeszcze proces stałego wzrostu cen materiałów budowlanych, robocizny i transportu. Zaniechanie w postaci niewykonania lub opóźnionego wykonania dzieła (budowy domu, remontu) nie pociągało wtedy za sobą z reguły konieczności wydatkowania wyższych kwot na późniejsze jego wykonanie.
Innymi słowy - konieczność wydatkowania wyższych kwot na remont nie była w ówczesnej sytuacji rynkowej normalnym następstwem przesunięcia umówionego terminu wykonania danego dzieła, nie była ona skutkiem występującym w zwykłym porządku rzeczy.
Natomiast, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, jeżeli szkoda polegająca na konieczności poniesienia wyższych kosztów remontu domu jest następstwem powszechnie znanego procesu wzrostu cen, to między tą szkodą a niewykonaniem remontu w umówionym wcześniejszym terminie zachodzi normalny - w rozumieniu zasady przyczynowości adekwatnej (art. 361 § 1 k.c.) - związek przyczynowy.
Wyrok SN z dnia 9 sierpnia 1983 r., IV CR 237/83
Standard: 32048 (pełna treść orzeczenia)
Szkoda spowodowana podwyższeniem cen materiałów budowlanych nie należy do normalnych następstw zwłoki w budowie domu (art. 361 § 1 k.c.).
Wyrok SN z dnia 16 czerwca 1976 r., II CR 174/76
Standard: 31202 (pełna treść orzeczenia)