Sztywny charakter okresów wypowiedzenia przewidzianych w art. 36 k.p.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony (art. 36 - 36[1] k.p.)
Okresy wypowiedzenia przewidziane w art. 36 k.p. mają charakter okresów sztywnych. W toku jednak trwającego wypowiedzenia strony mogą rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem.
Wyrok SN z dnia 30 lipca 1981 r., I PR 63/81
Standard: 31866 (pełna treść orzeczenia)
Analizując treść § 1 art. 36 k.p. stwierdzić trzeba, że przewidziane w nim okresy wypowiedzenia mają charakter okresów sztywnych.
Wypowiedzenie może być dokonane wcześniej, ale wówczas początek okresu wypowiedzenia nie biegnie od daty złożenia oświadczenia woli w przedmiocie wypowiedzenia, lecz okres wypowiedzenia liczony jest w ten sposób, aby ostatni dzień tego wypowiedzenia przypadał w terminach określonych w § 2 lub § 3 art. 36 k.p., tj. kończył się w sobotę lub ostatniego dnia miesiąca.
Nie oznacza to jednak, aby oświadczenie o wypowiedzeniu nie mogło być złożone wcześniej. Również z datą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, a nie z chwilą rozpoczęcia jego biegu związana jest ochrona przed wypowiedzeniem przewidziana m.in. w art. 39 i 41 k.p.
Przytoczony stan rzeczy można zilustrować następującym przykładem: trzymiesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na koniec grudnia będzie zachowany, jeżeli wypowiedzenia dokonano 30 września. Wypowiedzenie to może być jednak dokonane wcześniej, np. 15 września, jednakże w takiej sytuacji okres wypowiedzenia - z uwagi na jego sztywny charakter, na który wskazuje § 1 art. 36 k.p. - zacznie biec dopiero od końca września. W okresie zaś od 15 do 30 września okres wypowiedzenia nie rozpocznie jeszcze swego biegu, jakkolwiek oświadczenie woli w przedmiocie wypowiedzenia zostało już złożone wcześniej. Zaznaczyć trzeba, że w tym kierunku wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23.III.1978 r. I PRN 24/78.
Uchwała SN z dnia 17 lipca 1981 r., I PZP 18/81
Standard: 31857 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 31858