Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ugoda sądowa jako tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c.)

Tytuły egzekucyjne (art. 777 k.p.c.) Ugoda sądowa (art. 10 k.p.c. i art. 223 k.p.c. w zw. z art. 203 § 4 k.p.c.)

Ugoda, jak i inny tytuł egzekucyjny, wymieniająca kilka obowiązków dłużnika, może się stać tytułem wykonawczym (art. 776 k.p.c.) jedynie co do tych obowiązków, które nadają się do egzekucji, chociażby - mimo zasady z art. 783 k.p.c. - nie został oznaczony zakres przedmiotowy klauzuli wykonalności, i co do tych tylko obowiązków odnosi skutek wyrok pozbawiający z mocy art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. w całości tytuł wykonawczy wykonalności.

Tak więc, mimo uwzględnienia powództwa przeciwegzekucyjnego z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. przez Sąd Rejonowy, pozostało w mocy zawarte w ugodzie sądowej obciążenie nieruchomości dłużnika Kazimierza B. służebnością mieszkania na rzecz powódki Józefy B.

Wyrok SN z dnia 23 czerwca 1980 r., III CRN 43/80

Standard: 31730 (pełna treść orzeczenia)

Ugoda sądowa, podobnie jak wyrok sądowy, jest tytułem egzekucyjnym tylko wtedy, gdy ma treść nadającą się do wykonania.

Ugoda, która zawiera zrzeczenie się roszczenia, a więc rodzaj darowizny, i zgodę stron na to, że każda z nich poniesie swoje koszty, nie może z istoty swej stanowić tytułu egzekucyjnego.

Jeżeli ugoda sądowa ma treść nadającą się do egzekucji, badanie, czy warunek się spełnił, należy w zasadzie do sądu w trybie postępowania o nadanie klauzuli wykonalności. Należy wówczas  wykazać spełnienie się warunku dokumentem publicznym lub publicznie uwierzytelnionym. W razie wszczęcia egzekucji, nie jest wyłączone powództwo oparte na stwierdzeniu, że ugoda jest nieważna.

Uchwała SN z dnia 18 lipca 1962 r., 4 CO 20/60

Standard: 54783 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.