Upadek pracownika podczas wykonywania zwykłych czynności; epilepsja
Przyczyny wypadku przy pracy w orzeczniczej praktyce
Nie można akceptować zapatrywania, że do oceny, czy zdarzenie zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną, nie ma znaczenia czy upadek na bruku nastąpił wskutek potknięcia się o nierówności bruku, czy wskutek nagłej niedyspozycyjności narządu ruchu, czy też wskutek np. omdlenia pracownika w drodze do pracy lub z pracy, lecz istotnym jest, że przyczyną kontuzji był uraz mechaniczny, to znaczy uderzenie kolanem o twardą nawierzchnię chodnika, który to uraz miał miejsce niezależnie od woli świadomego zachowania się poszkodowanego pracownika w okolicznościach, na które nie miał on żadnego wpływu.
Nezrozumiałe jest stwierdzenie, że przyczyną kontuzji był uraz, gdyż zarówno kontuzja, jak i uraz są skutkiem, a nie przyczyną zdarzenia będącego wypadkiem. Przez kontuzję bowiem należy rozumieć wszelkiego rodzaju porażenie organizmu lub jego części wskutek np. uderzenia lub stłuczenia, a uraz jest również uszkodzeniem ciała powstałym w następstwie działania czynnika zewnętrznego.
W razie stwierdzenia, że upadek wnioskodawczyni na chodniku był wywołany wyłącznie przyczyną wewnętrzną, mającą swe źródło w stanie chorobowym poszkodowanej, zdarzenie pozbawione byłoby cech wypadku w drodze do pracy. Natomiast w razie ewentualnego wystąpienia dodatkowej i współistniejącej przyczyny pochodzącej z zewnątrz w postaci potknięcia się o nierówności chodnika - zdarzeniu nie można by odmówić znamion wypadku w drodze z pracy do domu.
Wyrok SN z dnia 24 października 1978 r., III URN 26/78
Standard: 31497 (pełna treść orzeczenia)
Nie jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) upadek pracownika podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności w zakładzie pracy, w wyniku którego to wypadku doznał złamania podstawy czaszki i innych obrażeń powodujących jego śmierć, gdy upadek ten nastąpił na skutek napadu padaczkowego tegoż pracownika.
Schorzenie, jakim jest epilepsja, jest schorzeniem samoistnym i charakteryzuje się występowaniem okresowych ataków, w czasie których dochodzi z reguły do upadku chorego, mogącego w określonej sytuacji spowodować ciężki uraz, a nawet zgon. Doznanie urazów w następstwie ataku epileptycznego nie może więc być wywołane przyczyną zewnętrzną, skoro źródło ataku nie jest związane z warunkami lub przebiegiem pracy, lecz wywołane jest przyczyną wewnętrzną.
W szczególności nie ujawniają związku z pracą uszkodzenia, jakich doznał pracownik w wyniku uderzenia głową o twardą powierzchnię podczas upadku wywołanego utratą przytomności w ataku epileptycznym.
Uchwała SN z dnia 13 stycznia 1977 r., III PZP 16/76
Standard: 31259 (pełna treść orzeczenia)