Kryteria oceny przyczyny wypowiedzenia

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę (art. 45 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przy ocenie, czy wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione (art. 45 k.p.) w stosunku do pracownika na stanowisku kierowniczym, należy stosować surowsze kryteria oceny jego pracy niż w odniesieniu do pracownika na stanowisku szeregowym. 

Wyrok SN z dnia 18 października 1984 r., I PRN 138/84

Standard: 32165 (pełna treść orzeczenia)

Nieznaczne różnice w kwalifikacjach i w wykonywaniu obowiązków pracowniczych, zachodzące między poszczególnymi pracownikami, nie dają z reguły podstawy do kwestionowania w ramach art. 45 k.p. zasadności wypowiedzenia dokonanego na skutek redukcji etatów. Nie można bowiem przy przeprowadzaniu na skutek zarządzeń władz centralnych redukcji etatów pozbawić kierownika zakładu pracy możności wytypowania kandydatów do zwolnienia, jeśli między kandydatem wytypowanym i nie wytypowanym do zwolnienia z pracy nie zachodzą rażące różnice w kwalifikacjach i w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Wyrok SN z dnia 5 listopada 1979 r., I PRN 133/79

Standard: 31601 (pełna treść orzeczenia)

Przydatność pracownika do dalszej pracy ocenia się przede wszystkim na podstawie aktualnego jego stosunku do pracy, natomiast długi staż pracy i szczególna sytuacja osobista mogłaby przemawiać na jego korzyść tylko wówczas, gdyby swoje obowiązki pracownicze wykonywał w sposób rzetelny, albo gdyby niewykonywanie ich w sposób zadowalający podyktowane było wyjątkowymi - z reguły obiektywnymi - okolicznościami.

Wyrok SN z dnia 11 lipca 1979 r., I PRN 94/79

Standard: 31559 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 193 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31277 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31020 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.