Darowizna w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej

Darowizna w ustroju ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej

Małżonek, który w drodze umowy z inną osobą dokonał na jej rzecz darowizny nieruchomości, objętej wspólnością ustawową, nie może skutecznie domagać się ustalenia nieważności umowy darowizny z tego tylko powodu, iż została ona zawarta bez zgody drugiego małżonka, dopóki dopuszczalne jest potwierdzenie tej umowy przez tego drugiego małżonka.

Uchwała SN z dnia 5 marca 1981 r., III CZP 1/81

Standard: 31790 (pełna treść orzeczenia)

W wypadku przeniesienia własności na podstawie umowy darowizny zawartej przez darczyńcę z jednym z małżonków z zastrzeżeniem, że przedmiot darowizny wchodzi do majątku objętego wspólnością ustawową (art. 33 pkt 2 k.r.o.), do wywołania takiego skutku przyjęcie darowizny przez drugiego z małżonków nie jest potrzebne.

Wbrew literalnemu brzmieniu art. 33 pkt. 2 k.r.o., że o włączeniu przedmiotu darowizny do majątku wspólnego postanawia darczyńca, także wola obdarowanego nie jest z tego punktu widzenia obojętna. Przeciwnie, skoro darowizna jest umową, konieczne są także w tym przedmiocie zgodne oświadczenia woli obu stron. Jako strona obdarowana wolę tę wyraża małżonek, który zawiera umowę darowizny z darczyńcą.

Uchwała SN z dnia 28 września 1979 r., III CZP 15/79

 

Standard: 31586 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 375 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30848

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.