Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skutki rozwiązania przysposobienia (art. 126 k.r.o.)

Przysposobienie dziecka (art. 114 – 127 k.r.o.)

W wypadku rozwiązania przysposobienia tylko odnośnie do jednego z noszących to samo nazwisko małżonków, którzy wspólnie przysposobili dziecko, nie ma zastosowania przepis art. 126 § 2 k.r.o., przewidujący możliwość wydania przez sąd orzekający o rozwiązaniu przysposobienia postanowienia, iż przysposobiony powraca do swojego pierwotnego nazwiska, jakie nosił przed przysposobieniem; dotyczy to również sytuacji, gdy z żądaniem rozwiązania przysposobienia i orzeczenia o powrocie przysposobionego do pierwotnego nazwiska występuje jeden z małżonków przysposabiających po śmierci drugiego z nich.

w wypadku rozwiązania przysposobienia tylko odnośnie do jednego z noszących to samo nazwisko małżonków, którzy wspólnie przysposobili dziecko, nie ma zastosowania przepis art. 126 § 2 k.r.o., przewidujący możliwość wydania przez sąd orzekający o rozwiązaniu przysposobienia postanowienia, iż przysposobiony powraca do swojego pierwotnego nazwiska, jakie nosił przed przysposobieniem; dotyczy to również sytuacji, gdy z żądaniem rozwiązania przysposobienia i orzeczenia o powrocie przysposobionego do pierwotnego nazwiska występuje jeden z małżonków przysposabiających po śmierci drugiego z nich. W takich wypadkach przysposobionemu przysługuje nazwisko przysposabiających z tytułu istnienia stosunku przysposobienia między nim a tym z małżonków, co do którego przysposobienie nie zostaje rozwiązane lub też z uwagi na jego śmierć nie może już być rozwiązane.

Wyrok SN z dnia 25 października 1976 r., IV CR 399/76

Standard: 31282 (pełna treść orzeczenia)

Po rozwiązaniu przysposobienia - także w wypadku adopcji pełnej - odżywają wzajemne prawa i obowiązki członków rodziny naturalnej z wyjątkiem tych, które jako skutki przysposobienia pozostały - z ustawy lub na podstawie orzeczenia sądu - w mocy.

Zerwanie więzi z rodziną naturalną na skutek przysposobienia nie jest ostateczne.

Skoro ustawa dopuszcza możliwości rozwiązania przysposobienia i wraz z rozwiązaniem ustają jego skutki, przez co zrywa się więź rodzinna, jaka powstała przez przysposobienie, to odżycie więzi z rodziną dotychczasową jest naturalnym skutkiem ustania tego stosunku prawnego, który zastępował - jakkolwiek w pełni - dotychczasowe naturalne stosunki rodzinne przysposobionego.

Przy zajęciu stanowiska odmiennego przysposobiony pozostałby w ogóle poza wszelkimi stosunkami rodzinnymi, co - zwłaszcza gdy istnieje rodzina naturalna i naturalne stosunki pokrewieństwa - nawet ze społecznego punktu widzenia nie mogłoby zasługiwać na aprobatę, dla małoletniego zaś, gdy rozwiązanie przysposobienia może być orzeczone tylko dla jego dobra, czyniłoby niezbędnym (mimo posiadania przez niego rodziców i możliwości sprawowania przez nich władzy rodzicielskiej) ustanowienie opieki (por. art. 24 § 3 k.r.o.).

W rezultacie więc, jakkolwiek przysposobienie było orzeczone dla dobra dziecka i następnie dla jego dobra zostało rozwiązane, małoletni pozostałby bez rodziny i krewnych i taka właśnie sytuacja godziłaby z reguły w jego dobro.

Wyrok SN z dnia 3 marca 1970 r., I CR 11/70

Standard: 30084 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.