Odpowiednia różnica wieku między przysposabiającym a przysposobionym (art. 114[1] § 2 k.r.o.
Przesłanki przysposobienia (art 114 - 114[1] k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie określa zarówno minimalnej jak i maksymalnej różnicy wieku jako przesłanki przysposobienia, rzeczą sądu jest więc dokonanie w każdej sprawie oceny, czy jest ona odpowiednia. Zasadą powinna być normalna różnica wieku występująca miedzy rodzicami a dziećmi (postanowienie SN z 29 listopada 1972 r., III CRN 284/72).
Istota związanego z tą przesłanką ograniczenia i jego cel wiąże się z założeniem, iż przysposobienie powinno stworzyć dziecku przysposabianemu warunki najbardziej zbliżone do istniejących w rodzinach naturalnych. Jej znaczenia należy upatrywać także w stworzeniu warunków jak najlepszej komunikacji między rodzicem a dzieckiem nie utrudnionej różnicą pokoleniową oraz zapewnieniu perspektywy opieki nad przysposobionym na czas do jego usamodzielnienia się. Nie wymaga dowodzenia twierdzenie, że w rodzinach naturalnych różnica ta może wynosić zarówno kilkanaście lat, przy wczesnym bardzo rodzicielstwie, jak i kilkadziesiąt lat, w przypadku późnego ojcostwa.
Z tego punktu widzenia różnica pięćdziesięciu lat między wiekiem przysposabiającego i przysposobionego nie może być więc uznana za nienormalną. Sam fakt jej wystąpienia, nie może wyłączać dojście do skutku przysposobienia, jeżeli nie istnieją przy tym inne okoliczności, które z uwagi na dobro dziecka sprzeciwiałyby się jego orzeczeniu.
Przeszkoda wieku nie może być traktowania formalnie i rutynowo. W konkretnych okolicznościach sprawy, przysposobienie przez kobietę liczącą sześćdziesiąt lat dziecka kilkunastoletniego nie powinno - w warunkach gdy ma ono realne szansę usamodzielnić się w normalnym czasie -budzić obaw o perspektywę zapewnienia mu do tego czasu opieki i pomocy. Zważywszy przy tym na średnią długość życia kobiet perspektywę takiej pomocy można obliczać na dalsze kilkanaście lat, oczywiście w wymiarze adekwatnym do zmieniających się potrzeb przysposobionego i możliwości przysposabiającego.
Postanowienie SN z dnia 18 listopada 2003 r., II CK 199/02
Standard: 29062 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 114 § 1 k.r.o., określający górną granicę wieku, po przekroczeniu której osoba traci bierną zdolność przysposobienia, nie jest wyrazem podstawowych zasad naszego porządku prawnego w dziedzinie ochrony rodziny przez Państwo i nie wyznacza charakteru jego ustroju.
Postanowienie SN z dnia 2 czerwca 1980 r., I CR 124/80
Standard: 80473 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 31669
Standard: 29060
Standard: 29061
Standard: 29059