Sprawa z umowy najmu lokalu mieszkalnego jako sprawa o ochronę konsumentów (art. 61 k.p.c.)
Umowa najmu (art. 659 k.c.) Wytoczenie powództwa lub przystąpienie do procesu organizacji pozarządowej (art. 8 k.p.c. i art. 61 k.p.c.)
Sprawy wynikające z umowy najmu lokalu mieszkalnego, przeznaczonego do zaspokajania osobistych potrzeb mieszkaniowych najemcy i osób bliskich, gdy wynajmującym jest przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie najmu lokali, są "sprawami o ochronę konsumentów" w rozumieniu art. 61 k.p.c.
Należy zastrzec, że nie wszystkie sprawy wynikające z umowy najmu lokalu mieszkalnego przeznaczonego do zaspokajania osobistych potrzeb mieszkaniowych najemcy i osób bliskich, gdy wynajmującym jest przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie najmu lokali, będą sprawami o ochronę konsumentów.
Decydującym o zakwalifikowaniu sprawy do tej kategorii jest charakter dochodzonego roszczenia i - ze względu na ten charakter - interes najemcy wyrażający się w zapewnieniu mu i osobom bliskim zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. Sprawami o ochronę konsumentów są w szczególności sprawy o rozwiązanie stosunku najmu, o eksmisję najemcy czy o czynsz najmu. Trudno natomiast zaliczyć do tej kategorii np. sprawę o zwrot nakładów poczynionych przez najemcę na najmowany lokal.
O zakwalifikowaniu konkretnej sprawy do kategorii spraw o ochronę konsumentów (art. 61 k.p.c.) powinien rozstrzygnąć sąd, na podstawie okoliczności tej sprawy.
Uchwała SN z dnia 29 lutego 2000 r., III CZP 26/99
Standard: 28752 (pełna treść orzeczenia)