Skarga kasacyjna współuczestnika jednolitego, który w ustawowym terminie nie zażądał doręczenia postanowienia sądu II instancji z uzasadnieniem (art. 73 § 2 k.p.c)
Współuczestnictwo jednolite (art. 73 § 2 k.p.c.) Warunki formalne skargi kasacyjnej (art. 398[4] k.p.c.)
Współuczestnik jednolity, który w ustawowym terminie nie zażąda doręczenia postanowienia sądu drugiej instancji z uzasadnieniem, może wnieść skargę kasacyjną, jeśli wniosek taki złoży inny współuczestnik. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie wtedy od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem współuczestnikowi, który o to wniósł (zob. np. postanowienie SN z 7 lipca 2011 r., II CZ 34/11; wyroki SN z 19 marca 1997 r., II CKN 31/97 oraz z 23 grudnia 1988 r., III CRN 434/88)
Postanowienie SN z dnia 20 października 2022 r., III CZ 233/22
Standard: 65191 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 73 § 2 k.p.c., wniosek strony o doręczenie jej wyroku z uzasadnieniem jest skuteczny także w stosunku do związku zawodowego. Wniosek ten powinien więc spowodować zarządzenie doręczenia odpisu wyroku nie tylko powodowi, ale także związkowi zawodowemu.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 marca 1997 r., II CKN 31/97 uznał, że współuczestnik jednolity, który w ustawowym terminie nie zażądał doręczenia wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem, może wnieść kasację, jeżeli wniosek taki złożył inny współuczestnik; w takiej sytuacji termin do wniesienia kasacji biegnie dla niego od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem współuczestnikowi, który o to wnosił. Można zgłosić zastrzeżenia do takiej wykładni.
Zgodnie z art. 73 § 2 k.p.c., tylko czynności procesowe działających współuczestników jednolitych są skuteczne wobec nie działających. A więc złożenie wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem przez jednego współuczestnika jest skuteczne wobec innych współuczestników, czyli wszyscy powinni otrzymać odpis wyroku na wniosek złożony przez jednego z nich.
Z przepisu tego nie wynika, że czynności sądu dokonane wobec jednego ze współuczestników (doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem) wywierają skutek wobec pozostałych współuczestników w postaci rozpoczęcia biegu terminu do wniesienia kasacji.
Dopóki więc współuczestnik nie otrzyma odpisu wyroku, dopóty nie biegnie dla niego termin do wniesienia kasacji.
Termin do wniesienia kasacji przez związek zawodowy i pracownika, na rzecz którego związek zawodowy wytoczył powództwo, biegnie odrębnie od doręczenia każdemu z nich odpisu wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem.
Postanowienie SN z dnia 5 sierpnia 2005 r., II PZ 22/05
Standard: 36364 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28453