Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ponowne odroczenie wydania wyroku

Odroczenie wydania wyroku; publikacja wyroku (art 411 k.p.k.)

Jeżeli sąd, stosownie do art. 411 § 1 k.p.k., odroczy wydanie wyroku i przed upływem terminu tego odroczenia, choćby w ostatnim jego dniu, wznowi przewód sądowy zgodnie z art. 409 k.p.k., to nie istnieje po jego stronie obowiązek prowadzenia rozprawy od początku, przewidziany w art. 411 § 2 k.p.k., gdyż dotyczy on jedynie przekroczenia terminu odroczenia wydania wyroku.

Sąd może, gdy - po dokonaniu czynności, które spowodowały wznowienie lub ewentualnie dalszych innych czynności - znów zamyka przewód sądowy i wysłuchuje końcowych głosów stron, ponownie odroczyć wydanie wyroku na okres nie dłuższy niż 7 dni, jeżeli tylko istnieją ku temu powody wskazane w art. 411 § 1 k.p.k., bez względu na to, na jak długo odroczył poprzednio wydanie wyroku.

Postanowienie SN z dnia 3 grudnia 2002 r., II KKN 365/01

Standard: 26097 (pełna treść orzeczenia)

W wypadku odroczenia wydania wyroku na okres krótszy od 3 [7] dni, sąd może ponownie odroczyć wydanie wyroku - pod warunkiem, że łączny termin publikacyjny nie przekracza ustawowego okresu.

Z przepisu nie wynika, aby odroczenie wydania wyroku mogło nastąpić tylko raz oraz aby sąd, w razie odroczenia wydania wyroku na okres krótszy od przewidzianego w ustawie, nie miał możliwości ponownego odroczenia wydania wyroku na dalszy okres. Nie zabrania tego żaden przepis kodeksu postępowania karnego, z tym jednak ustawowym warunkiem, że łącznie termin ten nie może przekroczyć 3 [7] dni, co musi być bezwzględnie przestrzegane. W razie bowiem jego przekroczenia rozprawę należy - niezależnie od ewentualnej zgody stron na prowadzenie jej w dalszym ciągu - prowadzić zawsze od początku.

Wyrok SN z dnia 16 grudnia 1982 r., Rw 1107/82

Standard: 39785 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 27 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41474

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.