Urząd skarbowy jako organ właściwy do zabezpieczenia środka karnego (art. 179 § 2 - 4 k.k.s.)
Postępowanie wykonawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe (art. 178 - 191 k.k.s.)
Wykonywanie orzeczeń w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe odbywa się według przepisów Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z art. 25 KKW, egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych, orzeczonej grzywny, świadczenia pieniężnego, należności sądowych oraz zobowiązania określonego w art. 52 KK prowadzi się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Organem egzekucyjnym jest komornik sądowy. Do tych tytułów egzekucyjnych mają zastosowanie przepisy art. 766-795 KPC.
Natomiast zgodnie z art. 27 KKW, egzekucję środka karnego przepadku oraz nawiązki na rzecz Skarbu Państwa prowadzi urząd skarbowy według ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej. Organem egzekucyjnym - co do zasady - jest naczelnik urząd skarbowego (art. 19 EgAdmU). Z powyższego wynika, że o trybie prowadzenie egzekucji tj. sądowym, czy administracyjnym decyduje charakter przestępstwa i wynikające z niego roszczenia, które mogą być cywilnoprawne bądź publicznoprawne. Charakter tych roszczeń wyznacza sposób i tryb ich egzekucji. Oczywistym jest, że zabezpieczenie wykonania orzeczenia musi podlegać tym samym zasadom.
Zgodnie z art. 180 § 1 KKS i art. 27 KKW, urząd skarbowy dokonuje zabezpieczenia i egzekucji środka karnego ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów, środka karnego ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku korzyści majątkowej lub należności publicznoprawnej uszczuplonej czynem zabronionym.
Wskazane przepisy jednoznacznie wskazują, że jedynym, uprawnionym organem do dokonywania zabezpieczenia i prowadzenia egzekucji w takich przypadkach tj. gdy wierzycielem jest Skarb Państwa, jest urząd skarbowy.
Wyrok WSA siedziba w Krakowie z dnia 22 września 2011 r., III SA/Kr 1316/10
Standard: 25559 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 179 § 2 - 4 KKS uprawnionymi organami finansowymi do wykonywania zabezpieczenia majątkowego jest urząd skarbowy, a przy zabezpieczaniu przepadku przedmiotów lub korzyści, oraz ściągnięciu ich równowartości pieniężnej albo uszczuplonej należności publicznoprawnej, organ ten stosuje przepisy o egzekucji w administracji, a nie normy KPC (art. 180 § 1 KKS i art. 27 KKW).
Wyrok WSA siedziba w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 listopada 2007 r., I SA/Go 811/07
Standard: 25558 (pełna treść orzeczenia)