Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Solidarna odpowiedzialność pracowników umyślnie wyrządzających szkodę (art. 122 k.p.)

Odpowiedzialność solidarna za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (art. 441 k.c.) Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122 k.p. i art. 127 k.p.) Odpowiedzialność w razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników (art. 118 k.p.)

Jeżeli szkodę, w sposób określony w art. 122 k.p., spowodowało kilku pracowników lub pracownik wraz z inną osobą - odpowiedzialność ich jest solidarna.

Gdy za wspólnie wyrządzoną szkodę jeden sprawca ponosi odpowiedzialność w pełnej wysokości, a pracownik w ramach winy nieumyślnej w ograniczonym zakresie (art. 119 § 1 k.p.), to naprawienie szkody przez któregokolwiek z nich zwalnia wobec zakładu pracy pozostałych dłużników.

Za trafną należy uznać uchwałę składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30.V. 1975 r. V PZP 3/75, w myśl której: "W razie zagarnięcia mienia lub wyrządzenia szkody zakładowi pracy w inny umyślny sposób przez kilku pracowników lub przez pracowników z innymi osobami odpowiedzialność sprawców szkody jest solidarna". Wobec tego, że kodeks pracy tego wypadku nie normuje, stosuje się do niego, z mocy art. 300 k.p., przepisy o solidarności z czynów niedozwolonych (art. 441 k.c.).

Naprawienie szkody w całości albo w części przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z długu pozostałych dłużników w odpowiednim zakresie.

Uchwała SN z dnia 29 grudnia 1975 r., V PZP 13/75, wytyczne

Standard: 24395 (pełna treść orzeczenia)

W razie zagarnięcia mienia lub wyrządzenia szkody zakładowi pracy w inny umyślny sposób przez kilku pracowników albo przez pracowników z innymi osobami odpowiedzialność sprawców jest solidarna.

"Odpowiednie" - w myśl art. 300 k.p. - stosowanie w zakresie solidarności art. 441 § 1 k.c. odpowiada zasadom prawa pracy. Solidarność ta istnieje tylko w razie stwierdzenia w myśl art. 122 k.p., że pracownik chciał z innymi sprawcami wyrządzić szkodę zakładowi pracy albo przewidywał jej wyrządzenie i na nie się godził.

Uchwała SN (7) z dnia 30 maja 1975 r., V PZP 3/75

Standard: 30840 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.