Wystawienie weksla in blanco przez upadłego
Weksel in blanco
Z chwilą wręczenia weksla in blanco między wręczającym, który złożył podpis w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, a odbiorcą dochodzi do zawarcia umowy skierowanej na powstanie zobowiązania (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 29 czerwca 1995 r., sygn. akt III CZP 66/95). Zobowiązanie wekslowe i odpowiadająca mu wierzytelność powstają jednak dopiero po uzupełnieniu weksla in blanco.
Do chwili uzupełnienia można mówić jedynie o przyszłym zobowiązaniu wekslowym oraz przyszłej wierzytelności wekslowej, przy czym uzupełnienie wywiera skutek z mocą wsteczną, od chwili wydania weksla in blanco odbiorcy, stąd przyszła wierzytelność określana jest wierzytelnością warunkową (wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2006 r., sygn. akt I CSK 130/06), a zatem zostaje ukształtowania dopiero po uzupełnieniu weksla, które może w ogóle nie wystąpić, jako że w obrocie gospodarczym weksel służy zabezpieczeniu przyszłych ewentualnych wierzytelności.
Stąd w samym tylko wystawieniu weksla in blanco tytułem zabezpieczenia nie można upatrywać istotnego naruszenia obowiązków przez upadłą.
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 9 stycznia 2019 r., VIII Gz 215/18
Standard: 19812 (pełna treść orzeczenia)