Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Stan cywilny

Nazwisko, pseudonim, stan cywilny, nazwa użytkownika Stan cywilny i jego rejestracja (art. 2 p.o.s.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z ar. 2 ust. 1 p.a.s.c., stanem cywilnym jest sytuacja prawna osoby wyrażona przez cechy indywidualizujące osobę, kształtowana przez zdarzenia naturalne, czynności prawne lub orzeczenia sądów, lub decyzje organów, stwierdzona w akcie stanu cywilnego. Akta stanu cywilnego służą ustalaniu i potwierdzaniu tych zdarzeń, stanowiąc wyłączny ich dowód. Ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym.

W orzeczeniu z 23 czerwca 1949 r., C 441/49 (PiP z 1950 r., z8-9, s. 191 z glosą J. Litwina) SN wyjaśnił, że dopuszczalność przeprowadzenia dowodu niezgodności zarejestrowanych faktów z prawdą oznacza, iż można dowodzić, że :

1) fakt zarejestrowany jest niezgodny z prawdą,

2) fakt zarejestrowany nie jest prawidłowo zakwalifikowany , tzn. iż dane zdarzenie nie ma tego skutku prawnego, jaki mu kierownik USC przypisał.

W piśmiennictwie wskazuje się, że "Stan cywilny osób opiera się

a) na zdarzeniach czysto fizycznych (naturalnych),

b) na czynnościach prawnych z zakresu prawa rodzinnego i

c) na orzeczeniach organów państwowych.

Zdarzeniami naturalnymi są urodzenie się i zgon. Urodzenie jest podstawą stanu cywilnego osoby w tym sensie, że tworzy węzeł pokrewieństwa między osobami: - pochodzenie od danej matki wynika wprost z faktu urodzenia się z niej". (zob. J. Litwin, Prawo o aktach stanu cywilnego. Komentarz, Warszawa 1961, s. 19).

Wyrok WSA z dnia 8 lutego 2022 r., IV SA/Wa 1548/21

Standard: 79838 (pełna treść orzeczenia)

Stan cywilny to sytuacja prawna osoby wyrażona przez cechy ją indywidualizujące, kształtowana przez zdarzenia naturalne, czynności prawne, orzeczenia sądów lub decyzje organów, stwierdzona w akcie stanu cywilnego. Prawo o aktach stanu cywilnego reguluje zasady i tryb rejestracji stanu cywilnego oraz dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, ma zatem – w odniesieniu do stanu cywilnego - charakter rejestracyjno – dokumentujący (por. m.in. uchwała SN z dnia 30 listopada 1994 r., III CZP 99/94).

Postanowienie o sporządzeniu nowego aktu urodzenia dziecka po obaleniu domniemania pochodzenia dziecka od męża matki nie ma charakteru orzeczenia kształtującego stan cywilny. Wyrok zaprzeczający ojcostwo jest zdarzeniem kształtującym sytuację prawną dziecka.

Uchwała SN z dnia 7 grudnia 2021 r., III CZP 67/20

Standard: 59112 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 317 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79852

Komentarz składa z 31 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79859

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79862

Komentarz składa z 150 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19313

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.