Postanowienie z dnia 2012-11-23 sygn. V ACz 808/12
Numer BOS: 378278
Data orzeczenia: 2012-11-23
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Protokół posiedzenia, na którym zawarto ugodę (art. 158 k.p.c.)
- Umorzenie postępowania w związku z zawarciem ugody
- Załącznik do protokołu (art. 161 k.p.c.)
Sygn. akt V ACz 808/12
POSTANOWIENIE
Dnia 23 listopada 2012 roku
Sąd Apelacyjny w Gdańsku Wydział V Cywilny
w składzie następującym :
Przewodniczący SSA Katarzyna Przybylska
Sędziowie : SA Włodzimierz Gawrylczyk
SO del. Arkadiusz Kuta ( spr.)
po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2012 roku w Gdańsku
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa J.C.
przeciwko Z.S. i E.S.
o zapłatę
na skutek zażalenia pozwanego
od postanowienia Sądu Okręgowego w Słupsku
z dnia 26 lipca 2012 roku , sygnatura akt I C 42/12
postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie .
Na oryginale właściwe podpisy.
Sygn. akt V ACz 808/12
UZASADNIENIE
W sprawie z powództwa J.C. przeciwko Z.S. i E.S.
o zapłatę kwoty 197.312,57 zl z odsetkami ustawowymi od dnia 30 grudnia 2011 roku Sąd Okręgowy w Słupsku umorzył postępowanie postanowieniem z dnia 26 lipca 2012 roku przyjmując , że wydanie wyroku stało się zbędne bowiem strony zawarły ugodę , w której pozwani zobowiązali się do solidarnej zapłaty na rzecz powódki kwoty 180.000 zł tytułem zwrotu nakładów poczynionych na nieruchomość położoną w S. przy ulicy S
Strony postanowiły , że kwota ta płatna będzie do dnia 30 czerwca 2013 roku wraz z
ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia . Koszty procesu strony ponosić miały po połowie . Postanowiono wreszcie , że „ ugoda w sposób ostateczny rozstrzyga spór pomiędzy stronami ”.
W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd Okręgowy przypomniał, że Z.S. uznał powództwo do kwoty 150.000 zl, a E.S. w całości Na rozprawie z dnia 26 lipca 2012
roku strony zawarły ugodę , która w ocenie Sądu nie naruszała interesów stron , jest zgodna z
obowiązującym porządkiem prawnym , nie narusza zasad współżycia społecznego ani nie
miała na celu obejścia prawa . Zawarcie ugody miało umożliwić stronom załagodzenie
rodzinnego konfliktu.
W zażaleniu od tego postanowienia Z.S. zażądał jego uchylenia (lak należy wnosić z uzasadnienia zażalenia ) . Oświadczył , że „ cofa " swoje oświadczenie woli wyrażone w ugodzie z dnia 26 lipca 2012 roku . Podpisując ugodę znajdował się pod wpływem środków psychotropowych , a zatem w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli . Od 2003 roku pozostaje pod opieką psychiatry , czego dowodzić ma dołączone do zażalenia zaświadczenie lekarskie . Przed rozprawą zażyć miał skarżący zwiększoną dawkę leków . Dodatkowo dowiedział się o kłopotach zdrowotnych młodszej córki . Zarzucił także skarżący , że ugoda uchybia normie art. 84 k.c. w związku z art. 918 k.c. W momencie jej zawierania zarówno sam skarżący jak i powódka nie mieli świadomości , że nieruchomość może nie znaleźć nabywcy w terminie określonym w ugodzie . Po jej zawarciu zasięgnął informacji w biurze nieruchomości dowiadując się , że obecnie bardzo trudno sprzedać dom . Strony działały zatem pod wpływem istotnego błędu co do niewątpliwego stanu faktycznego . Dodatkowo podał skarżący , że spodziewa się trudności w sprzedaży domu ze strony współpozwanej - żony , z którą jest w konflikcie . Dopatruje się jej współdziałania z powódką w celu przejęcia nieruchomości , co stanowić ma o spełnieniu przesłanek z art. 86 k.c. Gotów jest zawrzeć ponownie ugodę i zobowiązać się do zapłaty lej samej kwoty , ale bez określania czasu sprzedaży nieruchomości.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku zważył, co następuje:
Zażalenie Z.S. okazało się zasadne i doprowadziło do uchylenia zaskarżonego postanowienia, choć z przyczyn przez pozwanego niewskazywanych .
Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania , między innymi wówczas , gdy wydanie wyroku stało się zbędne ( art. 355 § I k.p.c.) . Do klasycznych przyczyn umorzenia należy zawarcie przez strony ugody odnośnie przedmiotu sporu poddanego pod osąd i uznanie tej ugody za dopuszczalną w świetle normy art. 203 § 4 k.p.c. w związku z art. 223 § 2 k.p.c. Osnowa takiej ugody powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron . Gdy przebieg posiedzenia utrwalono za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk , to pisemny protokół sporządza się w formie skróconej ( art. 157 § 1 k.p.c.). Protokół taki powinien zawierać , między innymi , czynności stron wpływające na
rozstrzygnięcie sądu , w tym ugodę ( art. 158 § I k.p.c.). Protokół podpisuje przewodniczący i protokolant (art. 158 § 3 k.p.c.).
Przebieg posiedzenia Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 26 lipca 2012 roku utrwalano w całości za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk . Z posiedzenia tego sporządzono pisemny protokół, o którym mowa w art. 157 § 1 i 158 § 1 k.p.c. Sąd Okręgowy uznał , że doszło do zawarcia ugody , która czyniła wydanie wyroku zbędnym , ale ugody
takiej nie wciągnięto do protokołu pisemnego , a dokładnie rzecz opisując - osnowa ugody z podpisami stron stanowi kolejną , po protokole pisemnym z rozprawy , kartę akt I C 42/12 . Nie stanowi ona części tego protokołu bowiem nie jest opatrzona podpisami
przewodniczącego i protokolanta . Protokół pisemny zawiera tylko adnotację , że doszło do zawarcia ugody , której osnowę umieszczono na odrębnym załączniku . Tak forma ugody określana jest także w dźwiękowym zapisie rozprawy ( 8 min. 13 sek. , 10 min. 48 sek. ) .
Tymczasem załącznika do protokołu o takim charakterze , jak chcial Sąd pierwszej instancji,
sporządzić nie można . Ugodzie takiej nie będzie również nadana klauzula wykonalności bowiem klauzulę umieszcza się na odpisie protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody , a do pisemnego protokołu rozprawy z 26 lipca 2012 roku nie wciągnięto osnowy ugody
( patrz § 184 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych ).
Załącznik do protokołu złożyć mogą strony , w trybie przewidzianym w art. 161 k.p.c. , dla przedstawienia na piśmie własnych oświadczeń , wniosków i wywodów . Zamieszczenie osnowy ugody w takim załączniku nie będzie stanowiło o jej zawarciu przed sądem .
Uzgodnienie przez strony warunków ugody podczas posiedzenia , którego przebieg jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk , nie napotyka na żadne przeszkody . Sądzić należy natomiast, że już wciągnięcie osnowy takiej ugody do protokołu rozprawy było wykluczone , to jest doszło do sytuacji opisanej w art. 157 § l1 k.p.c. - ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk nie było możliwe i protokół powinien być dalej sporządzany wyłącznie pisemnie Jako protokół „ tradycyjny ” .
Podsumowując stwierdzić należy , że przed Sądem Okręgowym w Słupsku nie doszło do zawarcia ugody , której osnowę wciągnięto do protokołu rozprawy , a zatem nie było podstaw do umorzenia postępowania .
Jak się wydaje strony nadal mają wolę zawarcia ugody , a w szczególności jej zawarcia oczekuje także skarżący , choć z zachowaniem postulowanych w zażaleniu warunków . W przypadku gdyby do jej zawarcia nie doszło niezbędna będzie ocena skutków prawnych opisanej wyżej ugody z 26 lipca 2012 roku , stanowiącej dokument prywatny zawierający postanowienia stron o ułożeniu ich wzajemnych relacji , w kontekście twierdzeń pozwanego zawartych w uzasadnieniu zażalenia .
W tym stanie rzeczy , na mocy art. 386 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. , postanowiono jak w sentencji.
Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.