Postanowienie z dnia 2011-10-28 sygn. I CZ 87/11
Numer BOS: 37680
Data orzeczenia: 2011-10-28
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Bogumiła Ustjanicz SSN, Józef Frąckowiak SSN (autor uzasadnienia, sprawozdawca), Krzysztof Strzelczyk SSN (przewodniczący)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Interes prawny w rozumieniu art. 510 § 1 k.p.c. osoby, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości
- Krąg osób zainteresowanych w sprawie o zasiedzenie (art. 609 k.p.c.)
Sygn. akt I CZ 87/11
POSTANOWIENIE
Dnia 28 października 2011 r.
Uczestnikiem postępowania w sprawie zasiedzenia nieruchomości może być także najemca jej części, jeżeli wykaże, że ma w tym interes (art. 510 § 1 k.p.c.).
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie ze skargi M.Z. o wznowienie postępowania w sprawie
z wniosku J. F. o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Powiatowego
z dnia 18 grudnia 1959 r.,
przy uczestnictwie kuratora spadku J. F., J. S.,
S. S., T. Z. i A. M.
J.B. i S. B.
o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 28 października 2011 r.,
zażalenia uczestników postępowania J. B. i S. B.
na postanowienie Sądu Okręgowego
z dnia 21 stycznia 2011 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i pozostawia Sądowi Okręgowemu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego przed Sądem Najwyższym.
Uzasadnienie
Uczestnicy postępowania J. i S. B. w zażaleniu na postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 21 stycznia 2011 r., zarzucając naruszenie art. 510 k.p.c., wnieśli o uchylenie zaskarżonego postanowienia oraz zasądzenie na ich rzecz kosztów postępowania zażaleniowego.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Uczestnicy postępowania, co przyznaje także Sąd Okręgowy w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, są długoletnimi posiadaczami nieruchomości, której dotyczy postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 14 kwietnia 2010 r., wznawiające postępowanie w sprawie zasiedzenia tej nieruchomości i zmieniające postanowienie z dnia 18 grudnia 1959 r. w ten sposób, że stwierdzono, iż poprzedniczka prawna wnioskodawcy M. Z. nabyła także tę nieruchomość w 1/2 w drodze zasiedzenia. Postanowienie Sądu Rejonowego pozostaje w związku z sytuacją prawną skarżących uczestników postępowania, gdyż jego uprawomocnienie powoduje zmianę właściciela nieruchomości. Może to spowodować zmianę także w ich sytuacji prawnej, gdyż nie jest jasne jak zachowa się nowy współwłaściciel nieruchomości, a w konsekwencji czy uczestnicy zachowają swoje prawo do zależnego posiadania tej nieruchomości. Już z tego względu pozbawienie ich statusu uczestnika postępowania, w świetle art. 510 k.p.c., nie jest dopuszczalne. Jeżeli dodatkowo twierdzą oni, że zmienił się także charakter ich posiadania z zależnego na samoistne, to bez wyjaśnienia tej kwestii, pozbawienie ich statusu uczestnika postępowania, w którym ustala się kto nabył przedmiotową nieruchomość w drodze zasiedzenia, narusza art. 510 k.p.c.
Mając powyższe na względzie Sąd Najwyższy, na podstawie art. 39815 k.p.c. w związku z art. 3941 § 3 k.p.c., orzekł jak w sentencji.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.