Postanowienie z dnia 2002-11-07 sygn. V CKN 1258/00
Numer BOS: 2224180
Data orzeczenia: 2002-11-07
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Wznowienie postępowania nieprocesowego
- Zbieg trybów zmiany postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku i wznowienia postępowania; wielokrotne stwierdzenia nabycia spadku po tej samej osobie
Sygn. akt V CKN 1258/00
POSTANOWIENIE
Dnia 7 listopada 2002 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Sychowicz (przewodniczący)
SSN Antoni Górski (sprawozdawca)
SSN Kazimierz Zawada
Protokolant Izabella Janke
w sprawie z wniosku M. S.
przy uczestnictwie D. i J. małż. M. i Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta […]
o zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku,
po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 10 października 2002 r.,
na rozprawie
kasacji wnioskodawczyni
od postanowienia Sądu Okręgowego w Częstochowie
z dnia 25 stycznia 2000 r., sygn. akt IV Ca 14/00,
oddala kasację.
Uzasadnienie
W sprawie jest niesporne, że po zmarłej w dniu 6 stycznia w C. L. W., doszło do podwójnego stwierdzenia nabycia spadku. W sprawie II Ns 234/99 Sąd Rejonowy w Częstochowie stwierdził, że spadek po tej spadkodawczyni nabyli na podstawie testamentu szczególnego z dnia 2 stycznia 1996 r J. M. i T. M. po połowie. Natomiast postanowieniem z dnia 27 maja 1999 r. tenże Sąd orzekł, że spadek po niej dziedziczy M. S. na mocy testamentu szczególnego z dnia 5 stycznia 1999 r. Oba postanowienia są prawomocne.
W niniejszej sprawie M. S. wystąpiła z wnioskiem w trybie art. 679 § 1 k.p.c. o zmianę pierwszego z tych postanowień przez stwierdzenie, że to ona jest jedyną spadkobierczynią po zmarłej L. W..
Sąd Rejonowy w Częstochowie postanowieniem z dnia 21 października 1999 r. oddalił ten wniosek, uznając, że tryb z art. 679 k.p.c. nie jest właściwy do uchylenia lub zmiany jednego z kilku postanowień orzekających nabycie spadku po tym samym spadkodawcy.
Apelacja wnioskodawczyni od tego orzeczenia została oddalona postanowieniem Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 25 stycznia 2000 r., który podzielił stanowisko prawne Sądu I –ej instancji, powołując się na taki sam pogląd prawny wyrażony w postanowieniu S. N z dnia 15 grudnia 1983 r., III CZP 65/83, OSNC 1984/7/111.
Postanowienie Sądu Okręgowego zaskarżyła wnioskodawczyni kasacją, zarzucając błędną wykładnię art. 679 § 1 k.p.c. i wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Kwestia zakresu dopuszczalności wznowienia postępowania nieprocesowego pozostaje sporna w doktrynie i w orzecznictwie ze względu przewidziane w art. 524 § 1 k.p.c. wyłączenie możliwości takiego wznowienia w sytuacjach, kiedy „ postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone”. I tak przykładowo w uchwale siedmiu sędziów z dnia 10 listopada 1969 r III CZP 56/69 (OSNC 1970/7-8/118) Sąd Najwyższy przyjął dopuszczalność skargi o wznowienie postępowania o ubezwłasnowolnienie, mimo istnienia specjalnego trybu z art. 559 k.p.c., przewidującego możliwość zmiany lub uchylenia postanowienia o ubezwłasnowolnieniu. Natomiast inne stanowisko w tej kwestii prezentowała judykatura w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku. W dotychczasowym orzecznictwie przyjmowano na ogół, że przewidziana w art. 679 § 1 k.p.c. możliwość zmiany lub uchylenia prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wyłącza dopuszczalność skargi o wznowienie postępowania w tej kategorii spraw (por. przykładowo postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 1966 r., II CR 205/66 - OSNCP 1966 r., poz. 224, z dnia 7 marca 1968 r., NN CR 102/68 – OSNC 1968/10/176, z dnia 21 kwietnia 1994 r., III CZP 40/94 – OSNC 1994/11/210, czy z dnia 26 stycznia 2001 r., II CKN 784/00 i z dnia 24 października 2001 r., II CKN 366/00 – oba nie publ.). Jednocześnie w orzecznictwie utrwalił się pogląd, iż tryb zmiany lub uchylenia postanowienia, przewidziany w art. 679 k.p.c., nie jest właściwy dla usunięcia z obrotu prawnego istniejących kilku, sprzecznych ze sobą, orzeczeń o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy (por. powołane przez Sąd Okręgowy postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1983 r.). Sąd Najwyższy przyjął w tym orzeczeniu, iż w takiej sytuacji „skasowanie jednego z orzeczeń możliwe jest tylko w trybie nadzwyczajnym”. W praktyce uznawano, że chodzi tu o tryb rewizji nadzwyczajnej. Instytucja rewizji nadzwyczajnej została usunięta z procedury cywilnej ustawą nowelizującą z dnia 1 marca 1996 r. (Dz. U. nr 43, poz. 189). Jednocześnie ustawą tą dokonana została zmiana treści art. 403 k.p.c. o wznowieniu postępowania. Polegała ona na tym, że początkowa treść dotychczasowego art. 403 § 2 tego przepisu została przeniesiona do pierwszego zdania nowotworzonego § 3 tego przepisu, z dodaniem tu jednocześnie zdania drugiego, o treści zupełnie nowej. Na skutek tego zabiegu § 3 uzyskał następujące brzmienie:
„Można żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku dotyczącego tego samego stosunku prawnego; w tym wypadku przedmiotem rozpoznania przez sąd jest nie tylko zaskarżony wyrok, lecz również z urzędu inne prawomocne wyroki dotyczące tego samego stosunku prawnego”.
Nie ulega wątpliwości, że zamiarem ustawodawcy, który likwidował jednocześnie rewizję nadzwyczajną było, aby właśnie tryb wznowienia, z obowiązkowym rozszerzeniem kognicji sądu na wszystkie inne prawomocne wyroki zapadłe w tym samym przedmiocie, miał na podstawie art. 13 § 2 k.p.c. odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Ta nowa instytucja,
dająca możliwość szerokiego zakresu orzekania przez sąd, została wprowadzona specjalnie, ze względów na ochronę praworządności, powagi prawa i orzeczeń sądowych. Pozwala ona na to, aby jednym postępowaniem objąć wszystkie sprawy, w których zapadły orzeczenia w tym samym przedmiocie (niejednokrotnie sprzeczne ze sobą) i, usuwając ten patologiczny stan, wydać jedno orzeczenie zgodne z prawem; ma więc zastosowanie także do sytuacji występowania kilku postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy. Stosownie zatem do przyjętej w naszym procesie zasady wyłączności środków zaskarżenia, przyjąć należy, że tryb wznowienia postępowania przewidziany w art. 403 § 3 k.p.c. wyłącza w uregulowanym tam zakresie możliwość zmiany lub uchylenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku unormowaną w art. 679 k.p.c. Tym samym uznać należy, że w obecnym stanie prawnym nie da się utrzymać dotychczasowego stanowiska judykatury, wykluczającego w sposób stanowczy, co do samej zasady, dopuszczalność skargi o wznowienie postępowania w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku. Przesadna kategoryczność tego stanowiska była zresztą krytykowana w doktrynie już na tle poprzedniego stanu prawnego, w którym wskazywano możliwość wznowienia postępowania w tych sprawach na przykład w razie nieważności postępowania. Obecna regulacja z art. 403 § 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. przesądza o tym, że wznowienie postępowania jest jedynym sposobem usunięcia z obrotu prawnego istniejących kilku orzeczeń stwierdzających nabycie spadku po tym samym spadkodawcy. To zaś oznacza, że w rezultacie zaskarżone postanowienie odpowiada prawu, a kwestionująca je kasacja, skonstruowana na zarzucie naruszenia art. 679 k.p.c., podlega oddaleniu na mocy art. 39312 k.p.c., jako niezasadna.
Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.