Wyrok z dnia 2002-10-01 sygn. V KK 114/02

Numer BOS: 2223612
Data orzeczenia: 2002-10-01
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt V KK 114/02

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 października 2002 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący)

SSN Wiesław Błuś

SSN Zygmunt Stefaniak (spr.)

Protokolant: Kamila Różańska

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Aleksandra Herzoga

w sprawie J. D.

skazanego z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 kk

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 1 października 2002 r.

kasacji, wniesionej przez obrońcę

od wyroku Sądu Okręgowego w P.

z dnia 19 czerwca 2001 r., sygn. akt IV Ka […]

utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w T. – Roki Sądowe w C. z dnia 25 stycznia 2001 r., sygn. akt K […]

- uchyla zaskarżony wyrok i utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego w T. – Roki Sądowe w C. i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w T.

- zarządza zwrot opłaty od kasacji w kwocie 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych na rzecz J. D.

U Z A S A D N I E N I E

Sąd Rejonowy w T. – Roki Sądowe w C. wyrokiem z dnia 25 stycznia 2001 roku uznał oskarżonego J. D. za winnego tego, że w dniu […] marca 1998 roku w C. na ul. P.[…] umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki V.[…] nr rej. […] w stanie nietrzeźwości około 2,4 o/oo na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewy pas ruchu, doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym prawidłowo samochodem osobowym marki P.[…] kierowanym przez A. K., powodując jednocześnie, że samochód osobowy marki P.[…] po zderzeniu przemieścił się w kierunku nadjeżdżającego samochodu osobowego marki F.[…] nr rej. […] kierowanego przez J. S. uderzając w przód tego samochodu czym nieumyślnie spowodował śmierć kierowcy samochodu P.[…] A. K. tj. za winnego popełnienia przestępstwa z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 kk i za to na podstawie art. 177 § 1 kk skazał go na karę 4 (czterech) lat i 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności, a ponadto orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 8 (ośmiu lat).

Od tego wyroku apelację złożyli – oskarżony i jego obrońca.

Oskarżony zaskarżył wyrok w całości zarzucając obrazę przepisów postępowania – art. 7 kpk mające wpływ na jego treść, a polegające na dowolnej ocenie zebranego w sprawie materiału dowodowego co w konsekwencji doprowadziło do błędnych ustaleń faktycznych i oczywiście bezzasadnego uznania oskarżonego za winnego zarzucanego mu przestępstwa, podczas gdy ocena całokształtu dowodów winna skutkować uniewinnienie i dlatego też, wniósł o takie właśnie rozstrzygnięcie.

Obrońca oskarżonego również zaskarżył wyrok w całości, zarzucając:

1) obrazę przepisów prawa materialnego – art. 177 § 2 kk przez uznanie, iż zachowanie oskarżonego wyczerpuje znamiona występku z art. 177 § 2 w zw. z art. 178 kk, gdy oskarżony jako pasażer pojazdu nie mógł i nie może być podmiotem powyższego występku, a więc, nie miał możliwości spowodowania w stanie nietrzeźwości wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w dniu […].03.1998 roku,

2) błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wyroku, mający wpływ na jego treść, a polegający na nietrafnym ustaleniu, wynikającym z nieprecyzyjnych i wewnętrznie sprzecznych zeznań świadka M.G., że sprawcą wypadku drogowego w dniu […].03.1998 r. w C. jest J.D., przy braku jakichkolwiek dowodów w tym przedmiocie oraz gdy ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, zeznań innych świadków oraz opinii biegłych wynika, iż był on tylko i wyłącznie pasażerem pojazdu, który prowadziła H.D.

i dlatego wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie J. D., albo o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2001 r. Sąd Okręgowy w P., sygn. akt IV Ka […] utrzymał w mocy zaskarżony wyrok.

Od tego orzeczenia sądu odwoławczego kasację wniósł obrońca skazanego zarzucając rażące naruszenie przepisów prawa procesowego – mające wpływ na treść orzeczenia – a wyrażające się między innymi następującymi uchybieniami:

1. całkowitym pominięciem przez Sąd Okręgowy kontroli uchybień procesowych Sądu I instancji w zakresie postępowania w szczególności w zakresie odnoszącym się do sprostowania protokołu rozprawy – wobec czego jawi się uzasadniona wątpliwość, czy prowadzącym całe postępowanie dowodowe oraz wydającym wyrok był ten sam skład orzekający;

2. obrazę przepisów prawa procesowego – mającą wpływ na treść orzeczenia – naruszenie art. 457 § 2 kpk – wyrażającym się w całkowicie dowolnej w treści uzasadnienia zaskarżonego w kasacji wyroku ocenie – zarówno zarzutów jak i wniosków apelacji, przy całkowitym braku oceny materiału dowodowego przemawiającego na korzyść oskarżonego;

3. obrazę przepisów prawa procesowego – mającą wpływ na treść orzeczenia naruszeniu art. 7 kpk – polegającą na dowolnej ocenie dowodów przemawiających przeciwko oskarżonemu oraz braku oceny dowodów przemawiających na jego korzyść – w szczególności całkowicie dowolnej ocenie treści i wniosków przeprowadzonych w sprawie opinii biegłych;

4. naruszeniu art. 5 § 2 kpk – gdyż prawidłowa analiza materiału dowodowego prowadzi do wniosku, iż oskarżonemu J. D. nie można przypisać winy – a mając na uwadze choćby treść opinii biegłych – co najmniej istnieją w tym zakresie nie dające się usunąć wątpliwości – które zgodnie z zasadą in dubio pro reo – winny skutkować uniewinnienie oskarżonego od zarzucanego mu czynu

i dlatego też, wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 19.06.2001 r. i uchylenie poprzedzającego go wyroku Sądu Rejonowego w T., Roki Sądowe w C. z dnia 25.01.2001 r. (K 81/99) oraz o przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy zważył co następuje:

Podniesiony w kasacji zarzut nienależytej obsady sądu jest słuszny, choć nie z powodów podanych przez skarżącego, a dlatego, że przewodniczący rozprawy sędzia G. Ł. w styczniu 2001 r. nie miał delegacji do dokończenia spraw w Sądzie Rejonowym w T. – Roki Sądowe w C.. Poinformował o tym Sąd Najwyższy Prezes Sądu Okręgowego w P. pismem z dnia 8 sierpnia 2002 r., jednocześnie zaznaczając, że o taką delegację nikt nie występował. Faktycznie sędzia G. Ł. orzekał w Sądzie Rejonowym w T. od 1 lipca 1999 r. do 14 kwietnia 2000 r. a następnie, przeniesiony został do Sądu Rejonowego w Ś. i aktualnie tam pozostaje.

Do dokończenia spraw, które prowadził wcześniej w Sądzie Rejonowym w T. Roki Sądowe w C. po dniu 14 kwietnia 2000 r. winien mieć stosowne delegacje i takie miał, aż do listopada 2000 r. Po okresie tym, delegacji już nie posiadał, a więc mógł jedynie orzekać w sądzie macierzystym.

Przewodnicząc jednak w sprawie J. D. w dniach 18 stycznia 2001 r. oraz podczas ogłoszenia wyroku w dniu 25 stycznia 2001 r. i nie mając delegacji do orzekania w Sądzie Rejonowym w T. Roki Sądowe w C. rażąco naruszył zasady procedowania, gdyż doprowadził do tego, że skład sądu był nienależyty w rozumieniu art. 439 § 1 pkt 2 kpk. Skutkowało to, niezależnie oraz granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów od wpływu uchybienia na treść orzeczenia – zaistnienie bezwzględnego obowiązku uchylenia zaskarżonego orzeczenia.

Powyższe jest zgodne z ugruntowanym orzecznictwem oraz poglądami doktryny. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21.11.2001 r. I KZP 28/01 – OSNKW 2002/1-2/3 jednoznacznie stwierdził, że „Osoba powołana na stanowisko sędziego jako uprawniona do orzekania z mocy tego powołania, orzekać może jednak tylko w sądzie macierzystym. Możliwość orzekania w innym sądzie uzyskuje m.in. przez delegacje”. Delegacja spełnia więc funkcję uprawniającą, legitymującą tego sędziego do orzekania w innym niż jego obecny sąd macierzysty. Nie poszanowanie tego czyni, że skład w którym zasiada sędzia nieuprawniony do sądzenia w tym sądzie, staje się nienależyty, a tego typu naruszenie stanowi rażącą obrazę minimalnego standardu prawidłowego procedowania. Oskarżony J. D. sądzony w Sądzie Rejonowym w T. Roki Sądowe w C. powinien odpowiadać przed składem orzekającym tegoż sądu – tj. przed składem złożonym wyłącznie z sędziów tego sądu.

Ponieważ tak nie było, dlatego należało orzec jak na wstępie.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.