Postanowienie z dnia 2017-06-13 sygn. V KK 480/16
Numer BOS: 2192614
Data orzeczenia: 2017-06-13
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Wniosek o uzasadnienie wyodrębnionej części wyroku (art. 422 § 2 k.p.k.)
- Wniosek o sporządzenie na piśmie uzasadnienia wyroku (art. 422 k.p.k.)
Sygn. akt V KK 480/16
Postanowienie z dnia 13 czerwca 2017 r.
W razie złożenia wniosku o uzasadnienie na piśmie wyodrębnionej podmiotowo lub przedmiotowo części wyroku (art. 422 § 2 k.p.k.), za niedopuszczalne i niepodlegające rozpoznaniu uznać należy zarzuty apelacji skierowane przeciwko rozstrzygnięciom pozostającym poza zakresem wniosku o uzasadnienie.
Przewodniczący: Sędzia SN W. Kozielewicz.
Sędziowie: SN M. Laskowski (spr.), SA (del. do SN) E. Plawgo.
Prokurator Prokuratury Krajowej: Z. Siejbik.
Sąd Najwyższy w sprawie K. G. skazanego z art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. i in., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 13 czerwca 2017 r. kasacji, wniesionej przez obrońcę skazanego od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 15 lipca 2016 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 stycznia 2016 r.
oddalił kasację (...).
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w O., wyrokiem z dnia 22 stycznia 2016 r., uznał K. G. za winnego przestępstwa z art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k., i za przestępstwo to wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, a na podstawie art. 42 § 2 k.k. w zw. z art. 43 § 1 k.k. orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat. Tym samym wyrokiem Sąd Rejonowy uznał K. G. za winnego przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. i wymierzył mu za nie karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, a na podstawie art. 42 § 2 k.k. w zw. z art. 43 § 1 k.k. orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Sąd połączył orzeczone kary pozbawienia wolności i środki karne, a następnie orzekł karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności i łączny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.
Obrońca oskarżonego - adw. A. M. złożył w dniu 1 lutego 2016 r. wniosek o uzasadnienie tego wyroku, podkreślając w treści wniosku, że składa go "celem wniesienia apelacji skierowanej do orzeczenia w części dotyczącej kary i środka karnego". W dniu 10 lutego 2016 r. oskarżony ustanowił nowego obrońcę z wyboru - adw. I. Z.
Nowy obrońca oskarżonego wniosła apelację od wyroku Sądu Rejonowego w O., zaskarżając ten wyrok w całości i formułując szereg zarzutów obrazy przepisów prawa procesowego oraz błędu w ustaleniach faktycznych. W apelacji znalazły się także zarzuty rażącej niewspółmiemości kary łącznej pozbawienia wolności i rażącej niewspółmiemości orzeczonego łącznego środka karnego. Obrońca wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, a ewentualnie o zmianę zaskarżonego wyroku.
Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z 15 lipca 2016 r., utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. W uzasadnieniu Sąd Okręgowy podkreślił, że zakres przedmiotowy i podmiotowy wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku programuje zakres apelacji. Tylko bowiem w takim zakresie w jakim złożony został wniosek, strona może zaskarżyć wyrok. Jeżeli strona wskazała, że wniosek dotyczy sporządzenia uzasadnienia w części rozstrzygnięcia o karze i środku karnym (co miało miejsce w sprawie), to nie może wnieść apelacji co do winy, gdyż w tym zakresie nie złożyła wniosku i w stosunku do niej w tej części wyrok stał się prawomocny". W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy ograniczył rozpoznanie apelacji do tych zarzutów, które dotyczyły rozstrzygnięcia o karze i środku karnym.
Kasację od tego wyroku wniosła obrońca K. G. Zaskarżyła wyrok w całości i zarzuciła:
- rażące naruszenie prawa procesowego, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 433 § 2 k.p.k., poprzez nierozważenia przez Sąd Okręgowy w K. zarzutów błędu w ustaleniach faktycznych oraz obrazy przepisów prawa procesowego wyrażonych w treści apelacji obrońcy oskarżonego, w sytuacji, w której przepis art. 433 § 2 k.p.k. nakłada na sąd odwoławczy obowiązek rozważenia wszystkich wniosków i zarzutów wskazanych w środku odwoławczym,
- rażące naruszenie prawa procesowego, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 449a § 1 k.p.k., poprzez zaniechanie przez Sąd Okręgowy w K. skorzystania z możliwości zwrócenia akt Sądowi Rejonowemu w O. w celu uzupełnienia uzasadnienia zaskarżonego wyroku w zakresie dotyczącym podniesionych zarzutów - niedotyczących rażącej niewspółmierności orzeczonej kary i środków karnych - w sytuacji, w której było to niezbędne dla prawidłowego wyrokowania w sprawie, albowiem wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku w zakresie dotyczącym jedynie rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu złożony został przez poprzedniego obrońcę oskarżonego, z kolei apelacja wniesiona została przez obrońcę ustanowionego już po terminie zawitym, oznaczonym w treści art. 422 § 1 k.p.k., skutkiem czego niemożliwe było złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia co do całości wyroku,
- rażące naruszenie prawa procesowego, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 440 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k., poprzez utrzymanie w mocy orzeczenia rażąco niesprawiedliwego, albowiem K. G. skazany został w procesie poszlakowym na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, przy czym Sąd odwoławczy zaniechał rozpoznania istotnych zarzutów, nie bacząc na fakt, iż inny obrońca składał wniosek o uzasadnienie wyroku, inny zaś sporządzał apelację, co w efekcie doprowadziło do naruszenia kodeksowej zasady prawa do obrony.
Obrońca wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku (a także, jak należy sądzić, wyroku Sądu pierwszej instancji) i o przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w O. do ponownego rozpoznania.
W pisemnej odpowiedzi na kasację Prokurator Rejonowy w O. wniósł o uchylenie zaskarżonego kasacją wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Kasacja obrońcy K. G. nie jest zasadna. Mimo sformułowania w kasacji trzech zarzutów, w istocie kasacja odnosi się do jednego problemu o charakterze procesowym, to jest do odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku tylko w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych i sporządzenia uzasadnienia wyroku w odniesieniu do tej części, można następnie zaskarżyć w apelacji wyrok także w części dotyczącej innych rozstrzygnięć, w szczególności rozstrzygnięcia o winie, i czy sąd odwoławczy uprawniony jest do rozpoznania tej apelacji w całości, czy tylko w części odpowiadającej zakresowi wniosku o uzasadnienie wyroku. W dalszej kolejności wiąże się to z potrzebą odpowiedzi na pytanie, czy sąd odwoławczy zobowiązany jest w takiej sytuacji do skorzystania z możliwości wynikającej z treści art. 449a § 1 k.p.k., to jest czy powinien zwrócić akta sądowi pierwszej instancji w celu uzupełnienia uzasadnienia zaskarżonego wyroku.
Przepis art. 422 k.p.k. odnoszący się do wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku był w ostatnich latach kilkakrotnie nowelizowany. Biorąc pod uwagę zmiany dotyczące sytuacji procesowej stanowiącej przedmiot rozpoznania, podkreślić trzeba, że przed dniem 1 lipca 2015 r. wniosek o uzasadnienie dotyczył w zasadzie całości wyroku. Zastrzegano wówczas jedynie, że wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien wskazywać tego z oskarżonych, którego dotyczy. Zastrzeżenie to dotyczyło zatem jedynie spraw złożonych pod względem podmiotowym, a więc takich, w których występował więcej niż jeden oskarżony. Na tle tego rozwiązania w orzecznictwie i piśmiennictwie przyjmowano, że w sprawach z oskarżenia publicznego prokurator nie może wnieść apelacji w stosunku do oskarżonego, którego nie wskazał we wniosku o uzasadnienie (zob. m.in. uchwałę SN z dnia 25 marca 2004 r., I KZP 45/03, OSNKW 2004, z. 4, poz. 38; T. Grzegorczyk: Kodeks postępowania karnego. Tom I, Warszawa 2014, s. 1390).
Treść art. 422 k.p.k. uległa zmianie po wejściu w życie ustawy z dnia 27 września 2013 r. Od dnia 1 lipca 2015 r. przepis ten w § 2 stanowi, że we wniosku o uzasadnienie należy wskazać, czy dotyczy całości wyroku, czy też niektórych czynów, których popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu, bądź też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu. Zdanie drugie przepisu nie uległo zmianie, a więc nadal wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien wskazywać tego z oskarżonych, którego dotyczy. Obecnie zatem obok podmiotowego (dotyczącego poszczególnych oskarżonych) ograniczenia wniosku wprowadzono możliwość przedmiotowego określenia zakresu wniosku, bądź w odniesieniu do poszczególnych czynów objętych odrębnymi zarzutami, bądź poszczególnych rozstrzygnięć zawartych w wyroku, w szczególności rozstrzygnięcia o karze. Uzupełnieniem tego przepisu jest treść art. 423 § 1a k.p.k. umożliwiająca sądowi ograniczenie zakresu uzasadnienia do tych tylko części wyroku, których dotyczy wniosek. Pamiętać przy tym trzeba, że składający wniosek może zawsze wskazać, że wniosek dotyczy całości wyroku i wtedy sąd zobowiązany jest do sporządzenia uzasadnienia wyroku w całości. To do uprawnionego do złożenia wniosku należy zatem wybór, czy składany wniosek dotyczy całości wyroku, czy też jego części, wyodrębnionej w sposób podmiotowy lub przedmiotowy. Ustawodawca nakłada jedynie na autora wniosku obowiązek wypowiedzenia się co do tego właśnie, czy wniosek dotyczy całości wyroku, czy jego części.
Zaznaczyć trzeba, że złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku jest czynnością, która umożliwia późniejsze wniesienie apelacji. Poza przypadkiem wniesienia apelacji wprost, brak wniosku w zawitym terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku albo (wyjątkowo) od daty doręczenia tego wyroku powoduje, że wyrok staje się prawomocny i podlega wykonaniu. Jak już zaznaczono, w sprawach złożonych podmiotowo (w których było wielu oskarżonych) nie można wnieść apelacji w stosunku do oskarżonego, którego nie wskazano we wniosku o uzasadnienie. Innymi słowy, w stosunku do oskarżonych, którzy nie zostali wskazani we wniosku o uzasadnienie, wyrok staje się prawomocny. Brak podstaw do uznania, że inaczej jest w odniesieniu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku w odniesieniu do niektórych czynów, bądź jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu.
Uznać w tej sytuacji trzeba, że w razie złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia jedynie w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych niedopuszczalne jest wniesienie apelacji od rozstrzygnięcia w zakresie winy, czy szerzej, że w razie złożenia wniosku o uzasadnienie na piśmie wyodrębnionej podmiotowo lub przedmiotowo części wyroku (art. 422 § 2 k.p.k.) za niedopuszczalne i niepodlegające rozpoznaniu uznać należy zarzuty apelacji skierowane przeciwko rozstrzygnięciom pozostającym poza zakresem wniosku o uzasadnienie. Nie dotyczy to przypadków, w których sąd odwoławczy może orzekać niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów.
W części nieobjętej wnioskiem o uzasadnienie wyrok po upływie terminu 7 dni staje się prawomocny. W przypadku spraw złożonych pod względem podmiotowym lub przedmiotowym (...) dojść może nawet do stwierdzenia niedopuszczalności całej apelacji. W sprawie, która dotyczy jednego oskarżonego i jednego czynu zarzuty wykraczające poza zakres określony wnioskiem o uzasadnienie nie powinny podlegać rozpoznaniu.
Nie można jednocześnie uznać, że na podstawie art. 449a § 1 k.p.k. sąd odwoławczy powinien w takiej sytuacji zwrócić akta w celu uzupełnienia uzasadnienia wyroku. Uzupełnienie takie mogłoby ewentualnie nastąpić w odniesieniu do zakresu wyroku, związanego z postawionym zarzutem, w niniejszej sprawie dotyczącym kary i środka karnego. Nie można więc uznać, aby Sąd Okręgowy dopuści! się w tej sprawie rażących naruszeń art. 433 § 2 k.p.k. i art. 449a § 1 k.p.k. opisanych w zarzutach kasacji. Przeciwnie, Sąd ten dokonał prawidłowej interpretacji art. 422 § 2 k.p.k. i oceny konsekwencji tej interpretacji, którą jest niemożność rozpoznania części sformułowanych w apelacji zarzutów. Nie można jednocześnie uznać, aby w sprawie doszło do rażącej niesprawiedliwości, poprzez ograniczenie prawa oskarżonego do obrony, która zgodnie z art. 440 k.p.k. doprowadzić powinna do uchylenia zaskarżonego wyroku. Oskarżony był w czasie składania wniosku o uzasadnienie wyroku reprezentowany przez uprawnionego obrońcę. Obrońca ten mógł wnosić o uzasadnienie wyroku w całości albo w części. Wybrał drugą z tych opcji i fakt, że ustanowiony później inny obrońca przyjął inną linię obrony, nie oznacza, że naruszono prawo oskarżonego do obrony.
Biorąc pod uwagę powyższe, kasację oddalono.
OSNKW 2017 r., Nr 9, poz. 55
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN