Art. 13. Prawo do świadczeń skazanego na karę pozbawienia wolności
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
1. Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
2. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do świadczenia w formie pracy socjalnej. Praca socjalna może być świadczona na rzecz osoby, której pozostało nie więcej niż 3 miesiące do planowanego opuszczenia zakładu karnego albo aresztu śledczego.
4. Praca socjalna na rzecz osoby, o której mowa w ust. 3, jest świadczona przez pracownika socjalnego zatrudnionego w zakładzie karnym, w areszcie śledczym lub w gminie właściwej miejscowo ze względu na deklarowane przez tę osobę miejsce jej zamieszkania. W przypadku osoby bezdomnej stosuje się przepis art. 101 ust. 2.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek pracownika socjalnego gminy właściwej do świadczenia pracy socjalnej na rzecz osoby, o której mowa w ust. 3, pracownik socjalny gminy właściwej ze względu na miejsce położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego jest obowiązany do udzielenia pomocy temu pracownikowi.
- Bezwzględny charakter art. 13 u.p.s. wyłączający uznanie administracyjne
- Utrata prawa do wszystkich świadczeń pomocowych przez osobę pozbawioną wolności (art. 13 ust. 1 u.p.s.)
- Prawo do świadczeń z pomocy społecznej osoby przebywającej w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego
- Pomoc społeczna dla odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (art. 13 ust. 1a u.p.s.)
- Art. 13 ust. 2 u.p.s. jako samodzielna podstawa do zawieszenia prawa tymczasowo aresztowanego do świadczeń z pomocy społecznej.