Art. 85. Domniemanie ojcostwa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji.

§ 2. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskie

Jacek Ignaczewskisędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, twórca StandardówPrawa.pl., autor wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.: Domniemanie ojcostwa

Na gruncie art. 85 § 1 k.r.o. mamy do czynienia z domniemaniem prawnym opartym na prawdopodobieństwie polegającym na tym, że utrzymywanie stosunków cielesnych kobiety i mężczyzny w okresie koncepcyjnym – tj. nie dawniej niż w trzechsetnym i nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka – doprowadziło do poczęcia dziecka w stosunku do którego dochodzi się przed sądem ustalenia ojcostwa.

W dobie badań DNA razi anachronicznością § 2 omawianego artykułu, który o pochodzeniu dziecka rozstrzyga na podstawie prawdopodobieństwa. Według art. 5 europejskiej konwencji o statusie prawnym dziecka pozamałżeńskiego (dz. U. 1999r., nr 79, poz. 888) w postępowaniu o ustalenie pochodzenia dziecka od ojca należy dopuścić dowody naukowe, które mogą pomóc w ustaleniu lub wykluczeniu ojcostwa.

W sprawach o pochodzenie dziecka nie są możliwe przekształcenia podmiotowe w procesie, więc spełnienie konwencyjnej normy – w świetle zarzutu plurium concumbentum (obcowania z kilkoma mężczyznami w okresie koncepcyjnym) jest trudne do spełnienia. Wynika to z tego, że inny mężczyzna, z którym matka obcowała w okresie koncepcyjnym może występować w sprawie jako świadek i nie ma żadnym możliwości przymuszenia go do poddania się badaniom DNA. Wątpliwe są racje za prowadzeniem kilku procesów prowadzonych równolegle lub po sobie z udziałem innych mężczyzn.

W typowych przypadkach badania DNA poprzedza pobranie krwi od zainteresowanych stron postępowania sądowego; dlatego też ma zastosowanie wprost art. 306 k.p.c, na podstawie którego pobranie krwi w celu jej badania może nastąpić tylko za zgodą osoby, której krew ma być pobrana, a jeżeli osoba ta nie ukończyła trzynastu lat lub jest ubezwłasnowolniona całkowicie – za zgodą jej przedstawiciela ustawowego. Odmowa na pobranie krwi albo nieusprawiedliwione niestawiennictwo w punkcie pobrania krwi polegają ocenie na podstawie art. 233 § 2 k.p.c.. Na tej postawie sąd ocenia jakie znaczenie nadać takiej postawie.

Przed przyjęciem ujemnych konsekwencji dla strony działającej bez adwokata sąd

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.