Art. 617. Pojęcie pokrewieństwa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.
§ 2. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstPojęcie ało pokrewieństwo.
Komentarz redakcyjny
W przepisie art. 61[7] § 1 k.r.o. zawarto ustawową definicję pokrewieństwa, która jest jedynie stylistycznie zmodyfikowaną wersją definicji zawartej w art. 1 dekretu z 22.1.1946 r. – Prawo rodzinne (Dz. U. Nr 6, poz. 52).
Zgodnie z legalną definicją - wprowadzoną do porządku prawnego nowelizacją z 6.11.2008 r. – krewni w linii prostej to osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (, dzieci, wnuki prawnuki itd., czyli zstępni oraz rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd., czyli wstępni), zaś krewni w linii bocznej to osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej np. rodzeństwo zarówno naturalne, jak i przyrodnie.
Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, w skutek których powstało pokrewieństwo, a więc w linii prostej rodzice i dzieci są spokrewnieni w pierwszym stopniu, dziadkowie z wnukami w drugim stopniu, pradziadkowie z prawnukami w trzecim stopniu. Według tych samych zasad ustala się stopień pokrewieństwa między krewnymi w linii bocznej, z tym że w tej linii nie występuje pierwszy stopień. Pokrewieństwo w linii bocznej oblicza się w ten sposób, że „liczbę urodzeń w linii wstępnej każdego z nich aż do ich wspólnego przodka, następnie obie liczby dodaje się. Uzyskana suma wykazuje stopień pokrewieństwa tych osób. Np. brat i siostra mają wspólnego przodka w osobie rodzica. Każde z rodzeństwem łączy z tym przodkiem jedno, jego własne urodzenie. Suma obu urodzeń wynosi liczbę II. Stwierdzamy zatem, że i siostra są ze sobą spokrewnieni w II stopniu linii bocznej (J. Winiarz [w:] System prawa rodzinnego i opiekuńczego s. 46). Według tych samych zasad:
- wuj i siostrzeniec są spokrewnieni w III stopniu linii bocznej (wspólny przodek – rodzic wuja i matki siostrzeńca),
- bracia i siostry stryjeczne lub cioteczne są ze sobą spokrewnieni w IV stopniu linii bocznej.
Pokrewieństwo wywiera doniosłe skutki nie tylko w prawie rodzinnym, ale i w całym