Art. 1201. Określenie sposobu i okresu osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Przed orzeczeniem przysposobienia sąd opiekuńczy może określić sposób i okres osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym.

§ 2. W wypadku określenia styczności w formie pieczy nad dzieckiem stosuje się odpowiednio przepisy o rodzinach zastępczych, z tym że całkowite koszty utrzymania przysposabianego obciążają przysposabiającego.

§ 3. Jeżeli jednak przez przysposobienie przysposabiany ma zmienić dotychczasowe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, przysposobienie może być orzeczone po upływie określonego przez sąd opiekuńczy okresu osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym, nie krótszego niż 14 dni, w dotychczasowym miejscu zamieszkania przysposabianego lub w innej miejscowości w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 4. Przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności przysposabiającego z przysposabianym sąd opiekuńczy korzysta z pomocy ośrodka adopcyjnego oraz, w razie potrzeby, organu pomocniczego w sprawach opiekuńczych.

Komentarze orzeczniczeKomentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Skład i posiedzenie sądu

W sprawach o przysposobienie sąd rozstrzyga w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Skład ten jest zastrzeżony do rozpoznania głównego przedmiotu sprawy, a więc sprawy co do istoty w przedmiocie przysposbienia lub zmiany przysposobienia. Kwestie formalne, wpadkowe (np. wyznaczenie pełnomocnika z urzędu) mogą być rozstrzygane według ogólnej zasady wyrażonej w art. 47 § 3 k.p.c. na posiedzeniu niejawnym w składzie jednosobowym. 

Jeżeli przepisy przewidują w określonej kategorii spraw skład kolegialny, przewodniczący może wydawać na posiedzeniu niejawnym tylko takie postanowienia i zarządzenia, które nie dotyczą istoty sprawy (por. uchwałę SN z dnia 28 listopada 2012 r., III CZP 71/12).

Wynikający z art. 509 k.p.c. i art. 47 § 3 k.p.c. skład sądu odnosi się do postępowania pierwszoinstancyjnego. W postępowaniu apelacyjnym i kasacyjnym skład sądu wyznacza art. 367 § 3 i art. 39810 k.p.c.

Zasadą w postępowaniu zabezpieczającym jest, że sąd pierwszej instancji orzeka o zasadności (bezzasadności) wniosku o udzielenie zabezpieczenia, a więc co do istoty postępowania zabezpieczającego, w takim składzie, w jakim rozpoznawana jest sprawa, w której dochodzi do zabezpieczenia powództwa. Z przytoczonej zasady wynika wniosek, że udzielanie zabezpieczenia poprzez umieszczenie dziecka w rodzinie preadopcyjnej do czasu zakończenia postępowania w sprawie, zapada również w składzie kolegialnym, nawet wówczas, gdy jest podejmowane na posiedzeniu niejawnym. Wskazać jednak trzeba, że zgodnie z art. 735 § 2 k.p.c., w brzeminiu ustawy nowelizującej z 4 lipca 2019 r.w sprawie, którą rozpoznaje sąd w składzie trzech sędziów, w przypadkach niecierpiących zwłoki postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia może być wydane przez sąd składzie jednego sędziego. Z mocy przepisu szczególnego art. 756[1] k.p.c. w sprawach dotyczących pieczy nad małoletnim sąd rozstrzyga po przeprowadzeniu rozprawy, chyba że chodzi o wypadek niecierpiący zwłoki.

Z powyższego wynikja, że wypadek niecierpiacy zwłoki uzasadnia rozpoznanie wniosku preadopcyjnego w składzie jednego sędziego na posiedzeniu niejawnym.

Ocena, czy w

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.