Art. 78. Ochrona autorskich praw osobistych
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.
2. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa.
3. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, osoby wymienione w ust. 2 są uprawnione w tej samej kolejności do wykonywania autorskich praw osobistych zmarłego twórcy.
4. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, z powództwem, o którym mowa w ust. 2, może również wystąpić stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy.
- Autorskie prawa osobiste (art. 16 Pr.Aut.)
- Wolność artystyczna; dobra osobiste twórcy (autorskie)
- Legitymacja bierna przy dochodzeniu roszczenia opartego na art. 78 ust. 1 Pr.Aut.
- Odpowiednia suma pieniężna zadośćuczynienia w rozumieniu art. 78 Pr.Aut.
- Wymagalność roszczenia o zadośćuczynienie na podstawie art. 78 ust. 1 Pr.Aut.
- Ochrona autorskich praw osobistych zmarłego