Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Bierna legitymacja w sprawie o naruszenie posiadania

Postępowanie w sprawach o naruszenie posiadania (art. 478 – 479 k.p.c. i art. 817 k.p.c.) Legitymacja w sprawach z zakresu prawa rzeczowego

Cechą charakterystyczną roszczenia posesoryjnego, wyrażającego się skierowanym do naruszyciela żądaniem przywrócenia stanu poprzedniego, przez wydanie rzeczy, której posiadanie zostało samowolnie naruszone (art. 344 § 1 KC), - podobnie jak w przypadku ochrony własnej posiadacza - jest to, że może być ono skutecznie dochodzone tylko o tyle, o ile naruszyciel ma tę rzecz w swoim ręku. Z chwilą więc, gdy osoba, która pozbawiła posiadacza władztwa nad rzeczą, sama to władztwo utraciła, przestaje być legitymowana biernie, a wytoczone przeciw niej żądanie staje się bezprzedmiotowe (...) Tym wyraża się sens ochrony posiadania z punktu widzenia jej skuteczności (tak SN w wyroku z dnia 7 lipca 1995 r., I CRN 52/95).

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2016 r., III CZP 25/16

Standard: 16698 (pełna treść orzeczenia)

Cechą charakterystyczną roszczenia posesoryjnego, wyrażającego się skierowanym do naruszyciela żądaniem przywrócenia stanu poprzedniego, przez wydanie rzeczy, której posiadanie zostało samowolnie naruszone (art. 344 § 1 k.c.), jest to, że może być ono skutecznie dochodzone tylko o tyle, o ile naruszyciel ma tę rzecz w swoim ręku. Z chwilą więc, gdy osoba, która pozbawiła posiadacza władztwa nad rzeczą, sama to władztwo utraciła, przestaje być legitymowana biernie, a wytoczone przeciw niej żądanie staje się bezprzedmiotowe. Jest przy tym zupełnie obojętne, czy ta utrata nastąpiła bez woli i winy tej osoby, czy też uczyniła ona to świadomie, choćby w tym celu, żeby udaremnić akcję powoda. Dotyczy to zresztą w całej rozciągłości również - bardzo zbliżonego od strony przedmiotowej -roszczenia windykacyjnego właściciela opartego na przepisie art. 222 § 1 k.c. 

Wyrok uwzględniający powództwo o wydanie rzeczy przeciwko osobie, która nie ma jej w swoim władaniu, jest pozbawiony jakiejkolwiek mocy wykonawczej.

Wyrok SN z dnia 7 lipca 1995 r., I CRN 52/95

Standard: 66160 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.