Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Upadłość w przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru (art. 8 p.u.)

Przepisy ogólne (art. 1 - 17 p.u.)

Zgodnie z obowiązującym w chwili rozstrzygania sprawy przed organem administracji art. 90 § l rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) syndyk obejmuje z samego prawa majątek upadłego, zarządza tym majątkiem i przeprowadza jego likwidację. Nie oznacza to, iż w postępowaniu administracyjnym przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej posiada on interes prawny w rozumieniu art. 28 k.p.a. Interes prawny ma charakter materialnoprawny (zob. wyrok NSA z 27 września 2001 r., I SA 2326/00, niepubl.). Jest on oparty na normach administracyjnego prawa materialnego, czyli musi istnieć norma prawna przewidująca w określonym stanie faktycznym i w odniesieniu do konkretnego podmiotu możliwość wydania określonego aktu. Przepisy prawa upadłościowego ani prawa działalności gospodarczej nie zawierają normy prawnej dającej podstawę syndykowi do bycia stroną w postępowaniu przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.

Ponadto zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 14 kwietnia 2000 r. (III SA 1876/99, niepubl.) "stwierdzenie interesu prawnego sprowadza się do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie jego pozycji materialnoprawnej. Jeżeli natomiast akt stosowania danej normy prawnej nie wywiera bezpośredniego wpływu na sferę sytuacji prawnej danego podmiotu, to nie można mówić o interesie prawnym strony, a co za tym idzie - o statusie strony w postępowaniu, w którym dochodzi do konkretyzacji danej normy prawnej".

W tej sytuacji decyzja o wykreśleniu wpisu z ewidencji nie ma bezpośredniego wpływu na przysługujące syndykowi uprawnienia do zarządzania majątkiem upadłego, a zatem nie jest on stroną postępowania przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.

Wobec braku przymiotu strony skarżący nie posiada legitymacji do kwestionowania decyzji organu o wykreśleniu z ewidencji wpisu dotyczącego działalności "A" zgłoszonej przez J. B.

Na marginesie dodać należy, że przepis art. 8 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535) wprowadził możliwość ogłoszenia upadłości osoby fizycznej także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.

W tym stanie sprawy skargę jako nieuzasadnioną należało oddalić na podstawie art. 151 Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270).

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 lipca 2004 r., II SA 3430/02

Standard: 16622 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.