Wyrok z dnia 2004-07-14 sygn. II SA 3430/02
Numer BOS: 2050441
Data orzeczenia: 2004-07-14
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: A. Katarzyna Matczak , Hanna Raszkowska (sprawozdawca), Marzenna Glabas (przewodniczący)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Asesor WSA Katarzyna Matczak Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2004 r. sprawy ze skargi B. W. - Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorcy J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 25 czerwca 2002 roku, znak "[...]" Burmistrz P. orzekł o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej z dniem 6 czerwca 2002 roku wpisu dokonanego w dniu 12 stycznia 1999 roku pod numerem "[...]" dotyczącego działalności: ""A"" zgłoszonej przez J. B.. Wykreślenie nastąpiło na podstawie zgłoszenia o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej z dnia 20 czerwca 2002 roku złożonego przez J. B..
Postanowieniem z dnia 20 czerwca 2002 roku Sąd Rejonowy w E. Wydział "[...]" Gospodarczy ogłosił upadłość dłużnika - przedsiębiorcy Jacka B. oraz wyznaczył syndyka w osobie B. W.
Od decyzji Burmistrza P. syndyk B. W. wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w E.. Zaskarżonej decyzji zarzucił naruszenie art. 88e ust. l i 3 Ustawy z dnia 19 listopada 1999 roku Prawo działalności gospodarczej poprzez orzeczenie wstecz o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej i domagał się jej uchylenia. Stwierdził, że jako syndyk od dnia ogłoszenia upadłości postanowieniem Sądu Rejonowego w E. z dnia 20 czerwca 2002 roku, jest stroną w postępowaniu przed organem administracyjnym prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.
Decyzją z dnia 5 sierpnia, znak "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze w E. orzekło o umorzeniu postępowania odwoławczego. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że syndyk masy upadłościowej nie jest stroną w postępowaniu przed organem administracyjnym prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej, gdyż nie ma on interesu prawnego w rozumieniu art. 28 k.p.a. Podkreślono, że syndyk jest zarządcą masy upadłości, posiada ściśle określone kompetencje, ale nie jest następcą prawnym upadłego.
Na powyższą decyzję syndyk B. W. wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarzucając jej rażące naruszenie prawa poprzez uznanie, że syndyk masy upadłości nie jest stroną w postępowaniu administracyjnym przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej i domagając się uchylenia tej decyzji oraz przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu. W uzasadnieniu podniósł, że jeżeli w dniu 20 czerwca 2002 roku została ogłoszona upadłość przedsiębiorcy J. B., to tego samego dnia nie mógł on złożyć skutecznego wniosku o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 24 października 1934 roku Prawo upadłościowe (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r., nr 118, poz. 512 ze zm.) na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z samego prawa zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem, należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, a także nabytym w toku postępowania. Zdaniem skarżącego pod pojęciem "zarządu" należy rozumieć nie tylko rozporządzanie mieniem przedsiębiorstwa upadłego, ale także dokonywanie wszelkich czynności formalno-prawnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o oddalenie skargi, powołując się na argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje:
Przedmiotowa skarga, w związku z reformą sądownictwa administracyjnego, podlega rozpoznaniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie na podstawie art. 97 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1271 ze zm.).
Stosownie do art. l § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269), Wojewódzki Sąd Administracyjny ma obowiązek badania zaskarżonej decyzji wyłącznie w zakresie jej legalności, a więc z punktu widzenia jej zgodności z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Tym samym, jeżeli zaskarżona decyzja nie narusza prawa Sąd obowiązany jest skargę oddalić. Organ odwoławczy zasadnie uznał, że syndyk masy upadłościowej nie jest stroną w postępowaniu administracyjnym przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.
Zgodnie z obowiązującym w chwili rozstrzygania sprawy przed organem administracji art. 90 § l rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 24 października 1934 roku Prawo upadłościowe (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r., nr 118, poz. 512 ze zm.) syndyk obejmuje z samego prawa majątek upadłego, zarządza tym majątkiem i przeprowadza jego likwidację. Nie oznacza to, iż w postępowaniu administracyjnym przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej posiada on interes prawny w rozumieniu art. 28 k.p.a. Interes prawny ma charakter materialnoprawny (zob. wyrok NSA z 27 września 2001 r., I SA 2326/00, niepubl.). Jest on oparty na normach administracyjnego prawa materialnego, czyli musi istnieć norma prawna przewidująca w określonym stanie faktycznym i w odniesieniu do konkretnego podmiotu możliwość wydania określonego aktu. Przepisy prawa upadłościowego ani prawa działalności gospodarczej nie zawierają normy prawnej dającej podstawę syndykowi do bycia stroną w postępowaniu przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.
Ponadto zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 14 kwietnia 2000 r. (III SA 1876/99, niepubl.) "stwierdzenie interesu prawnego sprowadza się do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie jego pozycji materialnoprawnej. Jeżeli natomiast akt stosowania danej normy prawnej nie wywiera bezpośredniego wpływu na sferę sytuacji prawnej danego podmiotu, to nie można mówić o interesie prawnym strony, a co za tym idzie - o statusie strony w postępowaniu, w którym dochodzi do konkretyzacji danej normy prawnej".
W tej sytuacji decyzja o wykreśleniu wpisu z ewidencji nie ma bezpośredniego wpływu na przysługujące syndykowi uprawnienia do zarządzania majątkiem upadłego, a zatem nie jest on stroną postępowania przed organem prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej.
Wobec braku przymiotu strony skarżący nie posiada legitymacji do kwestionowania decyzji organu o wykreśleniu z ewidencji wpisu dotyczącego działalności "A" zgłoszonej przez J. B.
Na marginesie dodać należy, że przepis art. 8 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535) wprowadził możliwość ogłoszenia upadłości osoby fizycznej także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.
W tym stanie sprawy skargę jako nieuzasadnioną należało oddalić na podstawie art. 151 Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270).
Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).