Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sprostowanie uzasadnienia orzeczenia

Sprostowanie wyroku (350 k.p.c.) Uzasadnienie i metodyka jego sporządzania (art. 327[1] k.p.c. i art. 387 k.p.c.) Rektyfikacja uzasadnienia orzeczenia w trybie art. 350-352 k.p.c.

Błędny jest pogląd o niedopuszczalności sprostowania uzasadnienia wyroku. Sprostowane mogą być również niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki popełnione w uzasadnieniu wyroku. Dlatego też wniosek w tym przedmiocie wymaga merytorycznego rozpoznania, a w razie jego bezzasadności podlega oddaleniu.

Sprostowanie uzasadnienia wyroku może okazać się potrzebne np. dla zsynchronizowania prawidłowej sentencji wyroku z jego motywami.

Sprostowaniu mogą ulegać niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki popełnione również w uzasadnieniu wyroku. Dlatego też wniosek w tym przedmiocie wymaga merytorycznego rozpoznania, a w razie jego bezzasadności podlega oddaleniu.

Postanowienie SN z dnia 15 kwietnia 1982 r., I PZ 7/82

Standard: 15741 (pełna treść orzeczenia)

Dopuszczalność sprostowania wyroku dotyczy zarówno sentencji, jak i uzasadnienia.

Wprawdzie k.p.c. nie wskazuje bezpośrednio na dopuszczalność sprostowania uzasadnienia wyroku w tytule VI dział IV rozdział I oddział 4 "Sprostowanie, uzupełnienie i wykładnia wyroków" (art. 350-355 k.p.c.), jednakże z zestawienia treści art. 322 § 3 i art. 328 k.p.c. wynika, że wyrok składa się z sentencji i uzasadnienia (jeśli podlega sporządzeniu), co wskazuje z kolei, że dopuszczalność sprostowania wyroku dotyczy zarówno sentencji, jak i uzasadnienia.

Postanowienie SN z dnia 23 kwietnia 1976 r., I PO 9/76

Standard: 15740 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.