Działanie w inny sposób „bezpośrednio zagrażający życiu” (art. 280 § 2 k.k.)
Rozbój kwalifikowany (art. 280 § 2 k.k.)
Dla przyjęcia kwalifikowanej formy rozboju konieczne jest wykazanie, że zachowanie sprawcy stworzyło bezpośrednie zagrożenie dla życia innej osoby. Dla przyjęcia kwalifikacji z art. 280 § 2 k.k. konieczne jest zatem stworzenie przez działanie sprawcy owego zagrożenia dla życia. Przepis ten nie ma zaś zastosowania do wypadków, w których sprawca spowodował bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pokrzywdzonego (wyrok SA w Lublinie z dnia 17 listopada 2010 r., II AKa 234/10).
Działanie sprawcy w inny sposób "bezpośrednio zagrażający życiu", w rozumieniu przepisu art. 280 § 2 k.k., oznacza takie zachowanie, niepolegające na posługiwaniu się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym, które jest użyciem przemocy o takiej intensywności i natężeniu, że stanowi ono dla pokrzywdzonego bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Podzielić należy również pogląd, że aby można mówić, iż zachowanie sprawcy działającego w inny sposób "bezpośrednio zagrażający życiu" wypełnia znamiona przestępstwa z art. 280 § 2 k.k., niezbędne jest wykazanie, że na skutek jego działania życie pokrzywdzonego było realnie i faktycznie zagrożone, a więc że sprawca przez swoje działanie stworzył konkretne i bezpośrednie zagrożenie dla życia pokrzywdzonego.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2012 r., II AKa 311/12
Standard: 27445 (pełna treść orzeczenia)
Działanie sprawcy w inny sposób „bezpośrednio zagrażający życiu” oznacza takie zachowanie, nie polegające na posługiwaniu się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym, które jest użyciem przez niego przemocy o szczególnej intensywności i o takim natężeniu, że stanowi ono dla pokrzywdzonego bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.
Aby można mówić, że zachowanie sprawcy działającego w inny sposób „bezpośrednio zagrażający życiu” wypełnia dyspozycję przepisu art. 280 § 2 k.k. niezbędne jest wykazanie, iż na skutek jego działania życie pokrzywdzonego było realnie i faktycznie zagrożone, a więc, że sprawca poprzez swoje działanie stworzył konkretne i bezpośrednie zagrożenie dla życia pokrzywdzonego (zob. wyrok SA w Gdańsku z dnia 27 października 1999 r., II AKa 294/99; Wyrok SA w Katowicach z dnia 4 kwietnia 2002 r., II AKa 1/02).
Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2006 r., II KK 208/06
Standard: 14311 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 30235