Roszczenie o odszkodowanie przewidziane w art. 56 k.p.
Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.)
Pracownik nie uzyskuje prawa do urlopu wypoczynkowego w okresie, za który przyznano mu odszkodowanie na podstawie art. 56 k.p.
Uchwała SN z dnia 28 września 1990 r., III PZP 15/90
Standard: 32907 (pełna treść orzeczenia)
Roszczenie o odszkodowanie przewidziane w art. 56 k.p. wchodzi w skład spadku po pracowniku, który zmarł przed wydaniem w tym przedmiocie orzeczenia przez organ powołany do rozstrzygnięcia sporów ze stosunku pracy.
Majątkowy charakter rozważanego odszkodowania jest oczywisty. Żaden przepis prawa nie stanowi, aby z chwilą śmierci pracownika wierzytelność z tytułu tego odszkodowania przechodziła na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Trudno też uznać powyższe odszkodowanie za związane ściśle z osobą zmarłego pracownika, co wyłączałoby je ze spadku. Przepisy bowiem nie przewidują wygaśnięcia prawa do tego odszkodowania z chwilą śmierci spadkodawcy, co jest częstym wyrazem ścisłego związku danego prawa z osobą spadkodawcy.
Okoliczność, że oświadczenie zakładu pracy o rozwiązaniu stosunku pracy podjęte z naruszeniem przepisów prawa jest skuteczne, jeżeli nie zostało zaskarżone przez pracownika z pozytywnym skutkiem, jest wynikiem przyjętej przez przepisy kodeksu pracy konstrukcji prawnej. Konstrukcja ta jednak nie oznacza, że prawo pracownika do domagania się roszczeń z tytułu naruszającego przepisy prawa rozwiązania umowy o pracę, zarówno w postaci przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jak i odszkodowania, nie powstaje przed datą uprawomocnienia się orzeczeń uwzględniających te roszczenia. Prawo to bowiem powstaje już z chwilą wadliwego rozwiązania stosunku pracy. Kwestia wykazania wadliwości oświadczenia zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę jest przesłanką uwzględnienia dochodzonych roszczeń, nie przesądza zaś o chwili powstania prawa.
Skoro prawo pracownika do odszkodowania z art. 56 k.p. powstaje z chwilą sprzecznego z prawem rozwiązania umowy o pracę, to istnieje ono w dacie śmierci pracownika i jako odpowiadające pozostałym warunkom art. 922 k.c. wchodzi do spadku po nim.
Uchwała SN z dnia 27 maja 1985 r., III PZP 27/85
Standard: 13272