Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przerobienie daty sporządzenia testamentu allograficznego a ważność testamentu

Testament allograficzny (art. 951 k.c.)

Okoliczność, że w testamencie allograficznym (art. 951 § 1 k.c.) data jego rzeczywistego sporządzenia została przerobiona, nie powoduje nieważności tego testamentu.

W myśl art. 958 k.c., jak i poprzednio obowiązującego art. 89 § 1 pr.spadk., nieważny jest testament sporządzony z naruszeniem przepisów o formie testamentu, nieważność więc odnosi się do naruszenia wymagań co do formy sporządzenia testamentu, a nie odnosi się do zdarzeń późniejszych.

Nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej do uznania za nieważny testamentu allograficznego z tego tylko powodu, że rzeczywista data jego sporządzenia została później przerobiona.

Przerobienie testamentu, sporządzonego z zachowaniem wszelkich wymagań co do formy, nie pociąga za sobą skutku w postaci nieważności testamentu, może natomiast pociągać za sobą niegodność spadkobiercy w razie udowodnienia, że przerobił on testament albo świadomie skorzystał z testamentu przerobionego przez inną osobę. Jednakże z przepisów o niegodności, zawartych zarówno w art. 928-930 k.c., jak i poprzednio w art. 7-9 pr. spadk., nie można wyprowadzić wniosku, że przerobienie daty testamentu powoduje jego nieważność.

Uchwała SN z dnia 7 marca 1978 r., III CZP 13/78

Standard: 12961 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.