Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyłączenie odpowiedzialności komisanta za wady rzeczy (art. 770 k.c.)

Odpowiedzialność komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy (art. 770 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Artykuł 770 zd. 1 k.c. wyłącza odpowiedzialność komisanta jeżeli przed zawarciem umowy podał do wiadomości bezpośrednio drugiej stronie, że nie odpowiada za wady ukryte. Do tej kategorii nie zalicza się wad, o których komisant mógł z łatwością dowiedzieć się. Oświadczenie komisanta musi jednak nastąpić jeszcze przed powstaniem stosunku komisu, co w sprawie nie zostało podniesione.

Zawarte na fakturze nabycia spornego samochodu zastrzeżenie jest oświadczeniem powodów będącym elementem umowy stron. Dotyczy rezygnacji przez nich z ekspertyzy badania pola numerowego nadwozia i silnika na własną odpowiedzialność i wyłączenia w tym zakresie odpowiedzialności komisanta za wady prawne.

Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2008 r., V CSK 293/08

Standard: 52952 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 770 k.c. stwarza komisantowi możliwość wyłączenia odpowiedzialności za wady rzeczy, pod warunkiem jednak podania tego do wiadomości kupującego przed zawarciem umowy.

Zgodnie z powszechnie przyjętym poglądem, do wyłączenia odpowiedzialności komisanta za wady rzeczy nie wystarczy podanie tego do wiadomości w formie ogłoszenia. Oświadczenie takie musi być kierowane do konkretnego adresata (kupującego).

Uchwała SN z dnia 15 czerwca 1999 r., III CZP 17/99

Standard: 12773 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54438

Komentarz składa z 815 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18905

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.