Tymczasowe aresztowanie w warunkach odbywania kary pozbawienia wolności w innej sprawie (art. 258 k.p.k.)
Podstawy stosowania tymczasowego aresztowania (art. 258 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Mimo odbywania przez oskarżonego kary pozbawienia wolności w innej sprawie zachodzi przesłanka z art. z art. 258 § 1 pkt 1 k.p.k. Odbywanie kary pozbawienia wolności nie powoduje niecelowości tymczasowego aresztowania. Z wykonywaniem tej kary związane są bowiem inne rygory niż ze stosowaniem tymczasowego aresztowania. Uzyskanie przepustki, przerwy w karze, czy nawet warunkowego przedterminowego zwolnienia, to okoliczności, które mogą umożliwić oskarżonemu ucieczkę lub ukrycie się.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 30 kwietnia 2014 r., II AKz 250/14
Standard: 12707 (pełna treść orzeczenia)
Fakt wydania wyroku skazującego w innej sprawie i orzeczona w nim kara nie może przesłaniać potrzeby zapewnienia prawidłowego toku całego postępowania w sprawie niniejszej. Odbywanie kary pozbawienia wolności przez tymczasowo aresztowanego nie stwarza automatycznie potrzeby uchylenia aresztowania, ani nie powoduje zbędności tego środka zapobiegawczego, by aresztowany mógł korzystać z ulg właściwych reżimowi odbywania kary, a wykluczonych w trakcie wykonywania aresztowania.
Możliwość uzyskiwania przepustek, widzeń, kontaktów telefonicznych w trakcie odbywania kary niweczyłaby sens aresztowania, jakim jest izolowanie podejrzanego (w granicach niezbędnych) od kontaktów z otoczeniem. /postanowienie z dnia 5 stycznia 2007 r. sąd apelacyjny w Krakowie II AKz 538/06/
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 23 lipca 2008 r., II AKz 368/08
Standard: 13548 (pełna treść orzeczenia)