Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Osoba nie będąca małżonkiem zajmującej lokal jako uczestnik postępowania o podział majątku

Uczestnicy postępowania w sprawie o podział majątku wspólnego

Artykuł 624 zdanie drugie k.p.c. stanowi podstawę do orzeczenia wydania rzeczy przez współwłaściciela, któremu w wyniku zniesienia współwłasności rzecz ta nie przypadła, przepis ten nie stanowi natomiast podstawy do orzeczenia wydania rzeczy przez osobę władającą nią na podstawie innego tytułu niż współwłasność (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1969 r., III CRN 226/69, OSNCP 1970, nr 3, poz. 51).

Wydane w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, w skład którego wchodzi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, orzeczenie nakazujące wydanie lokalu (art. 624 zdanie drugie w związku z art. 688 i 567 § 3 k.p.c.), równoznaczne z orzeczeniem nakazującym opróżnienie lokalu, może zatem dotyczyć tylko małżonka, któremu przysługiwało prawo do lokalu, utracone przez niego w wyniku podziału majątku wspólnego. Orzeczenie takie nie może natomiast obejmować żadnej innej osoby, która lokal zajmuje i używa na podstawie innego tytułu lub bez żadnego tytułu.

W sprawie o podział majątku wspólnego, w skład którego wchodzi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, nie wchodzi zatem w ogóle w grę nakazanie wydania lokalu przez inną osobę niż uczestniczący w tej sprawie małżonek. W sprawie takiej bezprzedmiotowe jest zatem odpowiednie, tj. z koniecznymi modyfikacjami ze względu na nieprocesowy charakter sprawy, zastosowanie art. 15 ust. 1 u.o.p.l., przewidującego wezwanie do wzięcia w niej udziału innych osób obowiązanych do opróżnienia lokalu "w razie uwzględnienia powództwa".

Uchwała SN z dnia 13 czerwca 2003 r., III CZP 40/03

Standard: 12214 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.